Mikrobai evoliucionuoja ir pradeda maitintis plastiku
Panašu, kad mūsų planeta nelaukdama žmonių pagalbos pati pradėjo kovoti su plastiko atliekomis. Prieš penkerius metus tyrinėdami dirvožemio mėginius iš plastiko perdirbimo gamyklos Japonijoje, mokslininkai aptiko naujo tipo mikrobų, kurie minta plastiku. Dabar jų arealas gerokai išsiplėtė.
Paaiškėjo, kad mikrobai sugeba skaidyti plastiką dėl specialaus fermento išsiskyrimo. Mokslininkai išanalizavo DNR mėginius, paimtus iš vandenynų, jūrų ir sausumos visame pasaulyje, kad nustatytų šių fermentų buvimą ir savybes. Tyrimų metu buvo rasta apie 30 000 fermentų, galinčių suardyti 10 rūšių plastiką.
Be to, šių fermentų koncentracija mėginiuose tiesiogiai priklauso nuo dirvožemio ir vandens telkinių užterštumo plastiko atliekomis. Pavyzdžiui, didžiausias fermentų kiekis buvo užfiksuotas vandens mėginiuose, paimtuose iš Viduržemio jūros ir Ramiojo vandenyno pietinės dalies, kur iš tiesų pastebima didelio masto plastiko tarša.
„Naudodami savo modelius radome įrodymų, kad pasaulinio mikrobiomo potencialas skaidyti plastiką stipriai koreliuoja su plastiko taršos matavimais. Ir tai parodo, kaip gamta reaguoja į mūsų jai daromą spaudimą “, – sakė tyrimo autorius Aleksejus Železnyakas.
Mokslininkai mano, kad nereikėtų pasikliauti vien mikrobais. Taigi, dar 2018 metais JAV mokslininkų grupė sukūrė dirbtinį fermentą, galintį 20% efektyviau ardyti plastiką. Po dvejų metų jiems pavyko jį patobulinti, o dabar fermentas gali šešis kartus greičiau perdirbti plastiko atliekas. Tačiau norint šį progresą praktiškai pritaikyti būtinas nuodugnesnis tyrimas.