Lenktų ekranų privalumai ir trūkumai

Šiais metasi pristatyta 9000-oji „Samsung SUHD“ televizorių serija susideda tik iš modelių su lenktu ekranu. Tai pirmasis atvejis, kai gamintojas klientui nepateikė alternatyvos ir pagrindinį dėmesį sutelkė į ypatybę, kurią vis dar vargu ar galima vadinti populiaria. Šiame straipsnyje nerašysime tik apie Korėjos IT milžinės gaminius, bet pasistengsime išsiaiškinti, kokius privalumus ir trūkumus turi lenkti ekranai. Iš šalies atrodo, kad televizorių gamintojai vėl bando mums primesti dar vieną „know-how“, be kurio neįsivaizduojamas tolimesnis gyvenimas.

Lenktų televizorių propaganda kažkuo primena 3D „revoliuciją“, kai tik tingiausias gamintojas neakcentavo dėmesio į šios technologijos palaikymą. Laimei, dabar triukšmas aplink „akiniuotąjį“ 3D atslūgo ir gamintojai šią funkciją primena paskutinėje eilėje. Jei aplamai prisimena, nes dabar 2015 metai ir reklamose karaliauja 4K (Ultra HD) ir lenkti ekranai. Pirmuoju atveju, prikibti prie turinio kūrėjų ir įrangos gamintojų yra sunku – naujas formatas subrendo ir daugeliu atveju pasiteisina. Technologijos leidžia jau dabar pradėti 4K erą, liko tik sukurti daugiau kokybiško turinio. Tačiau „Ultra HD“ nėra revoliucija – tiesiog evoliucija! Savo laiku „Full HD“ lygiai taip pat pakeitė HD skiriamąją gebą. Bet prietaisai su lenktais ekranais sukelia daug klausimų ir ginčų. Į kai kuriuos iš jų pabandysime atsakyti šiame straipsnyje.

Lenktų ekranų privalumai ir trūkumai

Aplamai, lenktus televizorius neteisinga taip vadinti. Taip susiklostė dėl pažodinio curved vertimo iš anglų kalbos. Visi šiuolaikiniai, šiai modelių klasei priklausantys televizoriai, yra įgaubti! Tikriausiai daugelis skaitytojų prisimena laikus, kai svetainėse stovėjo didžiuliai televizoriai su katodinių spindulių kineskopu ir išgaubtu ekrano paviršiumi. Paradoksalu, bet kai parduotuvėse pradėjo atsirasti pirmieji televizoriai su plokščiu ekranu, pardavėjai trimitavo kad tai yra tikra superkokybė!

Iš tiesų lenkti ekranai naudojami kino teatruose, tačiau šiose pramogų vietose jie atlieka tam tikrą vaidmenį. Pirma, kaip yra žinoma, projektoriaus lęšis yra beveik taškinis vaizdo šaltinis. Šviesos spindulys daug geriau projektuojamas būtent ant įgaubto ekrano, o ne plokščio. Priešingu atveju, vaizdo kraštuose gali atsirasti iškraipymų. Antra, išlenktas ekranas kino teatre išplečia apžvalgos lauką, nes proporcinis atstumas nuo žiūrovo iki jo yra labai mažas.

Šia aplinkybe nedvejodami pasinaudoti rinkodaros specialistai ir prasidėjo lyginti lenktus televizorius su kino teatro ekranu. „Kino teatras jūsų namuose“ – juk jūs buvote kine? Jautėte užburiantį įsitraukimą į veiksmą, tarsi visi filmo įvykiai vyksta jums dalyvaujant? Pajuskite tą patį namuose, nusipirkę televizorių su išlenktu ekranu…

Štai ir turime pirmą, su šio tipo prietaisais susijusį mitą.

Gilesnis erdvės pojūtis

Tiesą sakant, lenktas ekranas iš tikrųjų gali, kalbant marketologų žodžiais, vartotojui suteikti gilesnį erdvės pojūtį, tik tai turėtų būti labai didelis televizorius. Galų gale, kino teatruose naudojama milžiniška drobė, perkeltine prasme „apgaubianti“ filmų mėgėją. Faktas, kad su 55 colių įstrižaine jūs to nepajusite. Šiuo atveju, turėtumėte sėdėti labai labai arti prie televizoriaus, o tai ne visada pavyksta.

Autoritetingas kino pramonės ir televizijos „žaidėjas“ „THX“ gilesniam erdvės pojūčiui rekomenduoja sėdėti tokiu atstumu, kad ekranas yra padengtų 40 proc. regėjimo lauko. 55 colių atveju, šis parametras bus lygus 1,7 metrams. Tačiau šią priklausomybė įtakoja yra dar vienas parametras – ekrano rezoliucija. HD didina atstumą iki 3,23 metrų, o „Full HD“ – iki 2,18 metrų, todėl mums prireiks „Ultra HD“ raiškos televizoriaus, o tada esame priversti parašyti frazę apie tai, kad 4K turinio dar nėra pakankamai.

Horopterio linija
Horopterio linija

Yra dar vienas dalykas. Savo laiku LG panaudojo terminą „horopterio linija“, kuri apibrėžia taškų ekrane atstumo skirtumą tarp abiejų žiūrovo akių. Tai kreivė, kurios centre yra vartotojas. Jei televizoriaus ekrano paviršius yra atstumu, atitinkančiu horopterio liniją, jūsų akims nereikės keisti fokusavimo. Taigi, laikantis šios teorijos, pavyzdžiui, televizorių „LG 55EC930V“ reikėtų žiūrėti 5 metrų atstumu. Tai labai didelis atstumas. Todėl galime daryti tokią išvadą: „LG 55EC930V“ ekrano kreivio spindulys nėra optimalus 55 coliams ir iš akies tai labai gerai jaučiama – esant dviejų metrų ir didesniam atstumui „LG 55EC930V“ elementariai atrodo plokščias. Žiūrint filmą iš tikrųjų pajusti padidintą dalyvavimo efektą prireiks modelio su tokiu spindulio kreiviu, kokius turi tik 100 colių ir didesnės įstrižainės televizoriai, bet tokį įsigyti gali tikrai ne kiekvienas.

Padidintas kontrastas ir matymo kampas

Kitas argumentas perkant įgaubtą televizorių yra prielaida, jog jo žiūrėjimo kampas ir kontrastas bus didesni, lyginant su plokščiu. Teoriškai, lenktas ekranas gali kompensuoti kontrasto praradimus šonuose. Tai labiausiai pastebima, jei sėdite labai arti prie televizoriaus, o dar geriau – prie didelio monitoriaus, nes šiuo atveju, atstumas nuo akių iki ekrano yra maždaug 40-50 cm. Esant 27 colių ir didesnei įstrižainei išlenkimo poveikis bus teigiamas. Svarbu suprasti, kad daugeliu atvejų prie monitoriaus sėdi tik vienas asmuo.

Tačiau ne visada yra galimybė žiūrėti televizorių vienam. Jei šeima didelė, tai poros metrų pločio sofa bus visiškai užimta. Ir tai reiškia, kad teisingoje padėtyje sėdės tik vienas žmogus, o kiti į įgaubtą ekraną žiūrės skirtingais kampais. Taigi, 55 colių modelio ekrano plotis yra tik 120 cm. Plokšti televizoriai taip pat turi šią problemą, bet dabar mes atskleidžiame lenktų ekranų privalumus ir trūkumus.

Tarkime, aš sėdžiu kairėje pusėje nuo ekrano centro. Šiuo atveju, matymo kampas dešinėje taps smailesnis, o kairysis – bukesnis. Visa tai veda į tai, kad iš vienos pusės išlenkta ekrano dalis tampa beveik lygiagreti regėjimo linijai, o tai yra nepatogu.

Matymo kampo pokytis, priklausomai nuo žiūrovo padėties
Matymo kampo pokytis, priklausomai nuo žiūrovo padėties

Žemiau esančiame paveikslėlyje pažymėtas lenktų televizorių patogaus žiūrėjimo zona. Kaip matote, ji yra siaura ir, daugeliu atvejų, net trims vartotojams sunkiai pavyksta likti žaliame sektoriuje. Žinoma, šis vaizdas – tai ne griežta taisyklė, kurios neabejotinai reikia laikytis. Tiesiog palikus komforto zoną visi lenktų televizorių privalumai dingsta.

Lenktų televizorių komforto zona
Lenktų televizorių komforto zona

Atspindžių sumažinimas

Lenktas ekrano paviršius keičia šviesos spindulių atspindžio kampą, todėl sumažėja blizgesys. Išlenkimas nustato fokusavimo tašką centre, pusės ekrano išlinkio spindulio atstumu. Jei žmogus sėdi toliau nuo šio taško, tai atspindžiai matomi mažiau.

lenkto ekrano fokusavimo taškas
Lenkto ekrano fokusavimo taškas

Vizualinis ekrano pločio padidinimas

Štai kur marketingas iš tikrųjų pasirodė galingas! Lenkto ekrano televizorius atrodys didesnis nei yra iš tikrųjų! Štai kaip tai reklamuoja „Samsung“:

Vizualinis ekrano pločio padidinimas

O štai taip „LG“. Atkreipkite dėmesį į proporcijas paveikslėlyje. Jeigu jos teisingos, tada žmogus sėdi priešais televizorių vieno metro atstumu, na, gal pusantro.

Vizualinis ekrano pločio padidinimas

Abiem atvejais potencialiam pirkėjui „aiškiai“ demonstruojama kaip vizualiai išplečiamas ekranas. Šis poveikis nėra išgalvotas, tik pločio padidėjimo suvokimas visiškai priklauso nuo atstumo, kuriuo jūs sėdite priešais televizorių.

Vėl paimkime mūsų mėgstamą 55 colių įstrižainę. Lenkta forma sumažins projektuojamą plotį iki 121,7 cm. Plokščiame modelyje jis bus lygus 122 cm. Atsižvelgiant į kreivio spindulį (5 metrų) ir kampinį 14 laipsnių spindulio sektorių, tai yra, kai mes sėdime optimaliame taške, gauname apie 3 proc. padidėjusį vizualinį plotį. Trijų metrų nuo televizoriaus padidėjimas bus 9 proc., nes kampas padidėja iki 24 laipsnių. Ir taip toliau. Vėlgi, visa tai tinka tik vienoje vietoje priešais ekraną – idealioje.

Vizualinio ploto pokytis priklausomai nuo žiūrėjimo atstumo
Vizualinio ploto pokytis priklausomai nuo žiūrėjimo atstumo

Optinių iškraipymų sumažinimas

Galiausiai, sakoma, kad lenkti ekranai sumažina optinius iškraipymus, juk žmogaus akis yra neplokščios formos, todėl geriau žiūrėti į įgaubtą paviršių. Kodėl toks paviršius yra naudojamas teatruose jau aprašyta. Iš tikrųjų, lenkti televizoriai juos tik padidina ir taip iškreipiamas režisieriaus sumanymas. Galų gale, naudojamų kamerų matricų jutikliai yra plokšti. Jie yra ypač pastebimi žiūrint į televizoriaus ekraną dideliu kampu.

Išvados

Televizorių gamintojai vėl pabandė įtikinti, kad lenkti ekranai yra tai, ko mums už ilgą laiką trūko. Tam tikromis, gana sunkiai pasiekiamomis sąlygomis, šio tipo įrenginiai iš tiesų gali būti pranašesni už jų plokščius „kolegas“, bet tai gali būti taikoma tik didelės įstrižainės modeliams su 4K raiška. Be to, lenktas televizorius – egoistams, nes tam, kad būtų pasiektas geriausias vaizdas, reikia sėdėti komforto zonoje, t.y. vienam.

Privalumai:

  • Sėdint arti televizoriaus padidėja vizualinis ekrano plotis;
  • Atspindžių sumažėjimas;
  • Sėdint komforto zonoje didesni žiūrėjimo kampai ir kontrastas.

Trūkumai:

  • Blogesni žiūrėjimo kampai ir kontrastas ne komforto zonoje;
  • Optiniai iškraipymai ne komforto zonoje;
  • Didelė kaina.