Kaip pasirinkti vaizdo plokštę

Kaip pasirinkti vaizdo plokštę arba kokia vaizdo plokštė geresnė? Tai vienas svarbesnių klausimų, į kurį turi rasti atsakymą kiekvienas, nusprendęs savarankiškai surinkti kompiuterį, ypač jei jis skirtas žaidimams. Trumpai paaiškinsime į kuriuos parametrus reikėtų atkreipti dėmesį.

Grafikos procesorius (GPU)

Šiuo metu video lustus gamina du gamintojai – ATI ir Nvidia, kurie išleidžia vaizdo plokštes su Radeon ir Geforce prekiniais ženklais atitinkamai. Abu yra stiprūs konkurentai todėl į klausimą „kuri vaizdo plokštė geresnė – Radeon ir Geforce?” – vienareikšmio atsakymo nėra, viskas priklauso nuo konkretaus modelio. Gamintojai savo produkciją pavadina gana logiškai ir todėl vien pagal pavadinimą galima daug ką suprasti.Kaip pasirinkti vaizdo plokštęApžvelkime Geforce GTX 660 ir Radeon HD 7750. Pirmas skaičius – vaizdo plokštės linijos (kartos) numeris (straipsnio rašymo metu Geforce naujausia karta 750, Radeon 7000). Antras skaičius – plokštės galia. Nvidia 2010 pagamino Gforce 500 liniją ir anonsavo jos flagmaną GeForce GTX 580. Toliau šios technologijos pagrindu gaminami kiti modeliai su pagerintais arba pablogintais parametrais kiekvieno poreikiams ir kišenei. Nuo 510 iki 540 yra pigūs, netinkantys žaidimams variantai, tikriausiai todėl juos gamintojas vadina GT o ne GTX. GTX 550 yra serijos vidutiniokas. Dar našesni variantai prasideda nuo 560, bet ir kaina didėja atitinkamai.

Viskas analogiška su Radeon vaizdo plokštėmis, tik ten vidutiniokas yra 6700 serija. Todėl galima užtikrintai sakyti kad GTX560<570<670<680. bet kad atsakyti į klausimą kuri vaizdo plokštė geriau žaidimams Radeon HD7850, Geforce GTX570 ar GTX660 ir kiek geresnė reikės gilesnės analizės (GPU, atminties dažnis, magistralės plotis, blokų ir operacijų skaičius) arba susirasti testavimo rezultatus internete. Paveikslėlyje parodyta kadrų skaičiaus per sekundę priklausomybė nuo vaizdo plokštės modelio žaidime Metro 2033.

kadrų skaičiaus per sekundę priklausomybė nuo vaizdo plokštės modelio žaidime Metro 2033
Kadrų skaičiaus per sekundę priklausomybė nuo vaizdo plokštės modelio žaidime Metro 2033

Atmintis

Daugumai žaidimų pakanka 1GB video atminties, todėl jei pasirinksite vidutinės kainos vaizdo plokštę, pvz. Geforce 650, tai bus optimalus variantas. Jei žaidimui reikia daugiau kaip 1GB atminties (naujausi žaidimai su maksimaliais nustatymais), tai vis vienas lustas „nepatemps” jo priimtiname variante (bent 30 kadrų per sekundę, kad nebūtų trūkčiojimų). Sudėtinga surasti brangesnes vaizdo plokštes (GF nuo 660 arba Radeon analogai) su 1GB ar mažesne atmintimi. daug labiau paplitęs kitoks variantas, pvz. GF630 su 4GB atminties. 2GB pilnai pakanka bat kokiems 2013 metų žaidimams. Jei perkate vaizdo plokštę ir ateičiai, tam kad jos nekeisti 3-5 metus, pavyzdžiui GF690, ir esate didelių monitorių ir kokybiškos grafikos mėgėjas, tada galima pateisinti ir 4GB atmintį.

Aušinimas ir surinkimas

Vaizdo plokščių su tuo pačiu grafikos procesoriumi ir atmintimi kainos skiriasi nedaug, bet reikėtų atkreipti dėmesį į:

  • Geriau rinkitės žinomų gamintojų (Asus, MSI, Gigabyte, Palit…) vaizdo plokštes nei bevardes.
  • Atminties ir GPU dažnis (būna paspartintos (užturbintos) gamykloje arba dažnis būna mažesnis už GPU gamintojo rekomenduojamą)
  • Energijos suvartojimas.
  • Paskaityti atsiliepimus apie temperatūrą ir triukšmo lygį.

Žinoma, tai labai paviršutiniškos žinios skirtoms tiems, kurie nenori gilintis į technines detales, bet jų turėtų pakakti teisingai pasirinkti vaizdo plokštę pagal savo poreikius.

Skaitome naują išsamų straipsnį: https://topcom.lt/kaip-issirinkti-vaizdo-plokste-2016/