Europa atrado, kad jos puslaidininkių suverenitetas yra fikcija
Europos Audito Rūmai (ECA) paskelbė ataskaitą, kurioje teigiama, kad Europos Sąjunga (ES) yra labai priklausoma nuo kiniškų mikroschemų, naudojamų kasdieniuose įrenginiuose. Remiantis ataskaita, apie 33 % masiškai naudojamų mikroschemų, taikomų automobiliuose ir buitinėje technikoje, importuojama iš Kinijos. Tuo pat metu ES gerokai atsilieka nuo tikslo iki 2030 m. užimti 20 % pasaulinės puslaidininkių rinkos, įtvirtinto Europos „Mikroschemų įstatyme“ (European Chips Act).
Pagal ECA, dabartiniai puslaidininkių gamybos plėtros tempai ES viduje neleidžia patenkinti augančio vidaus poreikio. Auditoriai pažymėjo, kad europiniai mikroschemų gamintojai, įskaitant „Infineon“ (Vokietija), „NXP“ (Nyderlandai) ir „STMicroelectronics“ (Prancūzija–Italija), nesugeba patenkinti vidaus poreikių. 2024 m. ES prekybos su Kinija puslaidininkiais neigiamas balansas siekė 9,8 mlrd. eurų. Be Kinijos, deficitas taip pat užfiksuotas prekyboje su Taivanu – pagrindiniu pažangių mikroschemų gamybos centru pasaulyje.
Nors pasauliniame kontekste pagrindinis dėmesys skiriamas pažangioms mikroschemoms, naudojamoms išmaniuosiuose telefonuose ir duomenų centruose, mažiau sudėtingų, brandžių mikroschemų paklausa taip pat išlieka didelė. Šie komponentai būtini gaminant mažai energijos vartojančius įrenginius ir atlieka svarbų vaidmenį pereinant prie tvaresnių technologijų. Europos auditoriai įspėjo, kad atsilikimas šioje srityje tik didės.
Audito Rūmai kritiškai įvertino „Mikroschemų įstatymo“ įgyvendinimo pažangą. Dokumente pabrėžiama, kad ES „toli gražu“ nepasiekė tikslo iki 2030 m. užimti 20 % pasaulinės mikroschemų vertės grandinės dalies. Šis tikslas laikomas labiau „deklaruotu“, nei pagrįstu realiomis ES galimybėmis. 2024 m. liepą Europos Komisija jau pripažino, kad tikėtina dalis iki 2030 m. sieks ne daugiau kaip 11,7 %.
Reaguodama į didėjančias priklausomybės nuo išorinių tiekėjų rizikas, ES atliko apklausą tarp įmonių, gaminančių ir naudojančių ankstesnių kartų mikroschemas. Tyrimas buvo susijęs su šių technologijų taikymu automobiliuose, buitinėje technikoje ir medicinos įrangoje. Tyrimą paskatino tai, kad Kinijos valstybės subsidijuojamos įmonės silpnina Europos gamintojų pozicijas. Tyrimas buvo suderintas su Vašingtonu ir lydimas analogiškos apklausos, atliktos JAV, vadovaujant prezidento Joe Bideno administracijai.
Europos Audito Rūmų narė Annemie Turtelboom pareiškė, kad geopolitinė įtampa tarp ES ir JAV padarė priklausomybės mažinimo klausimą dar aktualesniu nei prieš metus.
„Mes jau žinome apie rizikas, susijusias su importu iš šalių, su kuriomis mūsų santykiai yra neapibrėžti. Tačiau gali būti, kad net tradiciniais sąjungininkais negalime visiškai pasikliauti dėl mikroschemų tiekimo“, – pabrėžė ji.