ESA inkubatorius Lietuvoje išaugino pirmąjį kosmoso startuolį
Lietuvos kosmoso sektorius žengė svarbų žingsnį – Europos kosmoso agentūros (ESA) verslo inkubatorius Lietuvoje („ESA BIC Lithuania“) paskelbė išleidžiantis pirmąjį savo programos startuolį. Juom tapo bendrovė „Sensmetry“, jau spėjusi įsitvirtinti tarptautinėje kosmoso rinkoje.
Lietuvoje kuriama technologija – tarptautiniams palydovams
„Sensmetry“ specializuojasi sistemų inžinerijos srityje ir kuria programinius sprendimus, leidžiančius modeliuoti bei valdyti sudėtingas sistemas kosmose, automobilių, telekomunikacijų ir kitose srityse. Įmonės sukurtas įrankis leidžia sudėtingas sistemas aprašyti programos tipo kodu – taip jas paprastai gali suprasti tiek inžinieriai, tiek jų naudojama programinė įranga. Toks metodas padeda išvengti brangių klaidų, ypač kosmoso misijose, kur pakeisti iškeltą į orbitą palydovą praktiškai neįmanoma.
Pasak „Sensmetry“ vadovo Juozo Vaicenavičiaus, dalyvavimas „ESA BIC Lithuania“ programoje tapo svarbia platforma ieškant tarptautinių partnerių ir plečiant veiklą pasaulinėje kosmoso rinkoje. Praėjusių metų pabaigoje bendrovė tapo viena iš keturių Europos ir Japonijos kosmoso startuolių, laimėjusių ESA konkursą ir dalyvavusių didžiausiame Azijos kosmoso verslo renginyje „Nihonbashi Space Week 2024“. Taip pat „Sensmetry“ prisijungė prie ESA „Zero Debris Charter“, įsipareigodama mažinti kosminę taršą.
Inkubatorius, atvėręs kelią į kosmoso industriją
Per inkubavimo laikotarpį „Sensmetry“ gavo daugiau nei 60 tūkst. eurų finansavimą – iš Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministerijos, ESA asocijuotiems nariams skirtos programos ir Vilniaus miesto savivaldybės. Startuolis taip pat konsultavosi su ESA ekspertais, mezgė ryšius su sistemų integratoriais ir pristatė savo produktą tarptautinėse rinkose.
„Programa suteikė mums papildomų resursų ir žinių, o svarbiausia – atvėrė duris į pasaulinius kosmoso projektus“, – sako J. Vaicenavičius.
ESA inkubatorius Lietuvoje tęsia plėtrą
2024 m. pabaigoje baigtas pirmasis „ESA BIC Lithuania“ programos etapas. Per dvejus metus inkubatoriuje veikė 10 kosmoso startuolių, o „Sensmetry“ tapo viena pirmųjų ir sėkmingiausių. Pasak inkubatoriaus vadovo Andriaus Plečkaičio, šis rezultatas patvirtino, kad Lietuvoje veikia technologijų kūrėjai, galintys konkuruoti pasaulyje.
„Per dvejus metus įgijome žinomumą tarp Lietuvos technologijų inovatorių, o supratimo apie kosmoso rinkos aktualijas tik daugėja. Džiugu matyti augančią bendruomenę“, – sako A. Plečkaitis.
Per ateinančius trejus metus „ESA BIC Lithuania“ planuoja į savo inkubavimo programą pritraukti dar 15 naujų startuolių. Naujausias kvietimas jau įvyko šį balandį, o kita atranka numatyta rugsėjį.
Anot inkubatoriaus vadovo, čia renkasi jaunos įmonės su originaliomis idėjomis – nuo palydovinių duomenų programinės įrangos ūkininkams iki biocheminių technologijų taikymo kosmose ar naujų variklių mažiesiems palydovams.