DX / FX – Kam ir kaip skaičiuojami milimetrai
Neretai girdžiu kalbas “50mm bus kaip 75mm, o čia jau portretinis”, “Pas mane 28 tai pas tave gausis kažkur apie 40mm” ir t.t.
Tai kaip po velnių keičiasi tie objektyvai ir jų milimetrai?
Fotografuota su 50mm židinio nuotolio objektyvu (pilno ir nepilno kadro fotoaparatais):
Turbūt girdėjai, kad veidrodiniai (tebūnie trumpiau – DSLR) apratai skirstomi, pagal jų sesnoriaus (šviesai jautrios plokštelės arba juostos) dydį, į pilno kadro (Full Frame, FX arba 35mm) ir nepilno kadro (APS-C, crop’ai arba DX). Formatų yra daug daugiau (Foveon, 4/3, Medium, CX ir t.t.) Bet tebūnie užteks dviejų šį kart. Tai kas atsitinka ir kodėl vaizdas neretai pasikeičia kardinaliai, uždėjus tą patį objektyvą ant skirtingų sensorių fotoaparatų?
Atsakymas paprastas, vaizdas tesiog apkerpamas (baisus žodis – nu-cropin’amas). Įsivaizduok. Turi pigų paveikslą ir brangius rėmus – lengviausia išeitis? Žinoma, apkirpti paveikslą, panašiu principu veikia ir DX sensorius, kuris yra šiek tiek mažesnis todėl į jį netelpa visas vaizdas. Pateikiu pavizdį, kuris atskleis visas kortas:
Šis kadras nufotografuotas pilno kadro aparatu, o vaizdas kuris nepažymėtas raudonai – aparatu, turinčiu crop’intą sesnorių. Realybėje jis atrodytų šitaip:
Kiek tai gerai ar blogai spręsti tau. Gamtos ir sporto fotografai neretai renkasi DX formato kameras vien dėl to kad jie gauna extra zoom’o be jokių papildomų žiedų ar kitų išlaidų. Peizažo ar portreto žanro mėgėjai renkasi pilno kadro aparatus dėl dinaminio diapazono.
Priežasčių rinktis vieną ar kitą sensorių turinčią kamerą yra N+x, dinaminis diapazonas, fotografavimas prietemoje, mėgiamas žanras, objektyvų pasiūla, fotoaparatų kainų skirtumai ir dar begalės priežasčių. Bet vis dėl to, kam ir kaip keičiasi tie milimetrai?
Fotografuota su 24mm židinio nuotolio objektyvu (pilno ir nepilno kadro fotoaparatais):
Milimetrai (žinidio nuotolis) niekad nesikeitė ir nesikeis, kad ir kur jūs tą objektyvą bedėtumėte. Jie lieka tokie patys, tik kuo mažesnis kameros sensorius tuo mažiau vaizdo jūs matysite ir tai atrodys kaip didesnis zoom’as. Neretai perkant DX aparatui skirtą objektyvą matysite prierašą 35mm atitikmuo **mm. Ką tai reiškia? Paprasta, reiškia kad uždeė. Turint vieną ar kitą sistemą nereikėtų kvaršinti sau galvos ir skaičiuoti milimetrus kiekvieną kartą apie juos kalbant. Dažniausiai apie tai galvojimą kai keičiamas aparatas ir jis turi didesnį ar mažesnį sensorių.
Vos nepamiršau, kas yra pilnas kadras? Tai kamera turinti tokio pačio dydžio sensorių kaip 35mm juostelės kadras. Kodėl atskaitos taškas 35mm – šito deja neatsakysiu. Kodėl pilnas kadras geriau? Įsivaizduok kad turi plastelino rutuliuką, vieną didesnį, o kitą mažesnį. Klausimas. Iš kurio rutuliuko padarysit didesnį blyną?
Pabaigai. Nesvarbu kokia tavo kamera ar koks objektyvas, svarbu kad mažiau apie milimetrus galvotum o daugiau apie kadrą, kurį, galvodamas apie milimetrus turbūt ir pražiopsoti. O apie objektyvus ir jų milimetrus, kokie skirtumai, kokiam vienam ar kitam žanrui jie skirti, šiek tiek vėliau. Sėkmės, fotografuok.