Didžioji Britanija susimąstė apie dirbtinio intelekto kontrolę

Šiuolaikinės technologijos nestovi vietoje ir vis dažniau susiduriame su tokia technologija kaip dirbtinis intelektas. Jis plačiai naudojamas daugelyje žmogaus gyvenimo sričių. Net pramogų pramonė plačiai naudoja šiuolaikines AI galimybes. Pavyzdžiui, ggbet kazino jau seniai naudoja dirbtinį intelektą, kurdamas virtualius žaidimus, pasižyminčius dideliu skaidrumu ir lankytojų pasitikėjimu. Automobilių gamintojai taip pat palaipsniui į savo gaminius įveda dirbtinio intelekto elementus. Šios technologijos pagalba jie stato namus, atlieka didžiulius darbų krūvius, o tai žymiai padidina žmonių komfortą ir gyvenimo lygį. Gatvėse galima pastebėti robotus-kurjerius, sistemos valdomas transporto priemones ir daug kitų elementų.

Pastaruoju metu internete atsirado įvairių resursų, kuriuose dirbtinis intelektas geba atsakyti į įvairiausius klausimus, spręsti matematinius uždavinius, rašyti esė, tezes, net parašyti kodą programoms kurti. Tai ir daug daugiau tam tikruose sluoksniuose kelia susirūpinimą, kuris paaiškinamas tuo, kad žmonija ima per daug kliautis dirbtiniu intelektu, kuris artimiausiu metu gali su mumis žiauriai pajuokauti. Faktas yra tas, kad dabar turime prieigą prie vieno iš paprasčiausių dirbtinių intelektų, kokie tik gali būti. Jie tik padeda žmonėms išspręsti reikalingas užduotis ir neturi savo sąmonės. Tačiau kadangi darbas tobulinant technologijas vyksta nuolat, nereikėtų atmesti galimybės, kad po kelių dešimtmečių atsiras tokia programa, galinti pranokti žmogaus protą. Kai kurie neuroniniai tinklai jau gali įveikti žmogų šachmatuose, greičiau rinkti informaciją ir geriau ją analizuoti. Programos rašo kodą, o ne kūrėjas, kuria eilėraščius ir istorijas. Žmonės kuria programas, kurios piešia savo nuotraukas, sugalvoja narkotikų prototipus ir netgi apklausia kandidatus į darbą. Šie ir daugelis kitų pavyzdžių plačiai įrodo didžiulį AI vaidmenį mūsų gyvenime.

Ne veltui daugelyje filmų, žaidimų ar serialų dažnai minimas faktas, kad kuriami dirbtinį intelektą turintys robotai, kurie vėliau pakeičia žmones visose įmanomose pozicijose, nes yra daug efektyvesni ir gali dirbti be poilsio dienų, klaidų ir švenčių. Dar visai neseniai tai atrodė fantazija ir scenaristų išradimas, tačiau kuo toliau eina progresas, tuo neišvengiamesnis tampa tokių technologijų atsiradimas.

Dėl tokių rūpesčių JK vyriausybė rimtai susimąstė apie dirbtinio intelekto kontrolę. Tam priimami atitinkami įstatymai. Politikai ketina perimti šios technologijos ir jos plėtros kontrolę, nes ji jau prasiskverbė į daugelį gyvenimo sričių. Tačiau šalies valdžia, skirtingai nei kiti kolegos, nesiruošia kelti jokių griežtų rėmų ir sąlygų. Būtina laikytis tik tam tikrų principų:

  1. Saugumas. Kuriant ir naudojant dirbtinį intelektą būtina kuo labiau sumažinti riziką žmonėms ir aplinkai. Be to, būtina atkreipti didelį dėmesį į šios technologijos efektyvumą ir atsparumą išoriniams veiksniams.
  1. Skaidrumas. Technologija turi būti suprantama visiems, kurie ją naudoja.
  1. Teisingumas. Dirbtinis intelektas neturėtų būti šališkas tam tikrų kategorijų žmonių atžvilgiu. Be to, naudojimasis technologijomis turėtų būti vienodai visiems prieinamas.
  1. Valdymas. Čia kalbame apie valstybės organų vaidmenį. DI turėtų būti naudojamas griežtai kontroliuojant ir laikantis visų įstatymų nustatytų taisyklių.
  1. Atsakomybė. Padarius žalą dėl dirbtinio intelekto panaudojimo, reikės ją atlyginti.
  1. Konkurencijos principas. Vyriausybė ketina skatinti konkurenciją tarp dirbtinio intelekto programų kūrėjų.

Šie principai vaidina svarbų vaidmenį rengiant atitinkamus įstatymų projektus, susijusius su dirbtinio intelekto kūrimo ir naudojimo kontrole šalyje. Šiuo metu šios taisyklės yra formalios ir neprivalomos. Atliekamos savanoriškai, be prievartos. Valdžios institucijos dar neperėmė visiškos AI kūrimo ir taikymo kontrolės, tačiau laikui bėgant tai turėtų įvykti, nes pažanga nestovi vietoje.

.

Būtina sukurti mechanizmus, kurie ateityje apsaugotų žmoniją ir aplinką nuo neigiamų plataus dirbtinio intelekto naudojimo pasekmių. Todėl dabar svarbu reglamentuoti šios technologijos kūrimo, naudojimo ir taikymo tvarką. Ateityje ją bus galima tik papildyti ir tobulinti priklausomai nuo poreikio.