Daugiau nei pusė pametamų telefonų – be saugumo sprendimų

Naujas tyrimas atskleidžia, kad realaus dydžio griaučiai, pripučiami drambliai ir daugiau nei šimtas tūkstančių mobiliųjų įrenginių yra tik keletas pavyzdžių, ką galima rasti baruose kiekvienais metais.

Per metus baruose Jungtinėje Karalystėje paliekama per 138 000 mobiliųjų telefonų ir nešiojamų kompiuterių, o net 64 procentai įrenginių neturi jokių įdiegtų saugumo sprendimų.* Tyrimą atlikusios saugumo sprendimų kūrėjos ESET teigimu, statistika atskleidžia bendrą tendenciją įvairiose šalyse. Telefonai ir nešiojamieji kompiuteriai išlieka vienu iš dažniausiai pametamų daiktų, o radusieji gali lengvai pasiekti asmeninius duomenis ar kitą jautrią informaciją, saugomą juose.

Telefonai ar kiti nešiojamieji įrenginiai, tokie kaip planšetės bei kompiuteriai, yra vieni iš pagrindinių radinių baruose radinių ir Lietuvoje. Juos, kaip ir pinigines, pirštines, rankines, raktus ar kitus smulkius daiktus dažniausiai pametame ir taksi automobiliuose, viešajame transporte, oro uostose ar kitose populiariose viešosiose vietose.

„Tarp priežasčių, kaip netenkame įrenginio, didelis procentas yra tų atvejų, kai jį tiesiog pametame ar kažkur palikę, pamirštame pasiimti. Artėjant didžiosioms metų šventėms ir įvairioms organizacijoms rengiant Kalėdinius vakarėlius, žmonės viešosiose vietose palieka savo įrenginius dar dažniau. Visgi labiausiai neramina faktas, kad daugiau nei pusė telefonų ar nešiojamų kompiuterių neapsaugoti jokiu saugumo sprendimu, pavyzdžiui, kuris padėtų kuo greičiau surasti įrenginį prieš tai saugiai užrakinus prieigą prie asmeninių duomenų“, – sako ESET saugumo sprendimus pristatančios įmonės „Baltimax“ produktų vadovas.

ESET tyrimo duomenimis, tokioje šalyje kaip Jungtinė Karalystė, kasmet randama apytiksliai po 12 įrenginių kiekviename bare. Tiesa, nepriklausomai nuo to, koks kiekis yra paliekamas vienoje ar kitoje šalyje, svarbu atkreipti dėmesį, kad kas kartą paliekame dalį savo asmeninės ar net darbinės, finansinės informacijos. Dažnu atveju netenkame ne tik nuotraukų ar svarbių dokumentų. Radėjo rankose paprastai atsiduria ir prisijungimai prie elektroninio pašto, socialinių tinklų paskyrų ar net finansiniai duomenys, nes internetu naudojasi kone 3 iš 4 Lietuvos gyventojų.

Paklausti apie rastų telefonų ar nešiojamų kompiuterių likimą, 61 procentas tyrime dalyvavusių barų atstovų susisiekė su įrenginių savininkais, suradę jo ar artimųjų kontaktus pačiame įrenginyje, ir tik 18 procentų iš karto juos perdavė policijai. Gera žinia ta, kad net 83 procentai Jungtinėje Karalystėje dalyvavusių barų perduoda pamestus įrenginius teisėtam savininkui. Kita vertus, anot D. Švėgdžos, yra skaičiuojami tik tie atvejai, kai radėjai sąžiningai fiksuoja ir, atsiradus savininkui, grąžina telefonus. Deja, statistika neparodo tų atvejų, kai telefonus pasiima kiti lankytojai – o tokių atvejų būna ir, tikėtina, labai nemažai.

Apklausos dalyvių pasiteiravus, ar jie šniukštinėtų, kas yra įrenginyje, jei jį rastų atrakintą, deja, net 60 procentų prisipažino, jog taip būtent taip ir elgtųsi.

Daugiau nei pusė pametamų telefonų – be saugumo sprendimų

„Aš tik galiu įsivaizduoti, kad didžioji dauguma žmonių, kurie rado pamestą telefoną ar nešiojamą kompiuterį, tikriausiai pasižiūrės, ar įrenginyje galima rasti ką nors įdomaus ar vertingo“, – teigia „Baltimax“ atstovas. – „Žmonės turi savęs pradėti klausti – ar kuri nors informacija, esanti mano mobiliuosiuose įrenginiuose gali mane kompromituoti tiek iš asmeninės, tiek iš profesinės pusės, jei patektų į blogas rankas? Jei atsakymas yra taip, kas tikėtina iš tikrųjų taip yra, tuomet saugumo sprendimas mūsų įrenginyje turi būti prioritetas, o ne pavėluotai atėjusi mintis“.

Saugumo ekspertai perspėja, kad svarbu iš anksto numatyti galimybę pasinaudoti vidiniu telefono GPS navigacijos modeliu pamestam telefonui rasti, o prireikus nuotoliniu būdu netgi ištrinti svarbią informaciją. Tam galima pasitelkti specialias aplikacijas ar saugumo programas, kaip „ESET Mobile Security for Android“.

Respondentų paklausus, kokius neįprastus daiktus ar objektus jie yra radę baruose per pastaruosius metus, labiausiai nerimą keliantys: kažkieno pelenai, vaikas, daugelis porų batų, medis, pripučiama avis, didžiulė arklio nuotrauka.

*Tyrimas atliktas 2015 m. lapkričio mėnesį, mobiliuoju telefonu apklausus daugiau nei 600 barų Jungtinėje Karalystėje ir ekstrapuliavus 11 162 barų Jungtinėje Karalystėje duomenis iš Yell.com portalo.

Informacijos šaltinis: pranešimas žiniasklaidai