Daugelį žmonių elektromobiliai vemt verčia, ir mokslininkai rado tam paaiškinimą
Didėjant elektromobilių pardavimams ir jų savininkų bei keleivių skaičiui, vis dažniau girdima skundų dėl jūros ligos simptomų važiuojant šiais naujos klasės transporto priemonėmis. Ekologiškų transporto priemonių salonuose žmones, nesvarbu, ar jie keleiviai, ar vairuotojai, pradeda pykinti iki vėmimo. Tam rado mokslinį paaiškinimą.
Nepaisant prieštaringo požiūrio į elektromobilius pasaulyje, jų pardavimai tarp visų naujų automobilių išaugo nuo 18 % 2023 metais iki 22 % 2024 metais. Tai taip pat lėmė pranešimų apie pykinimo atvejus elektromobiliuose padaugėjimą, apie ką vis dažniau rašoma socialiniuose tinkluose. Be to, klausimas apie pykinimą tapo vienu dažniausiai pirkėjų užduodamų klausimų naujų automobilių pardavimų vadybininkams. Tokie atvejai paskatino mokslininkus ieškoti šio fenomeno paaiškinimo, dėl ko atsirado keletas įdomių mokslinių publikacijų.
Belforo-Monbeljaro technologijų universiteto (Prancūzija) (Université de Technologie de Belfort-Montbéliard) mokslininkai spėjo, kad elektromobilių keleiviams ir vairuotojams trūksta patirties važiuojant ir valdant naują transporto priemonę. Elektromobilių judėjimo dinamika, greitėjimas ir stabdymas pastebimai skiriasi nuo automobilių su vidaus degimo varikliais (VDV) elgsenos, todėl lūkesčiai neatitinka realybės, o tai sukelia kognityvinį disonansą, „smegenų maištą“ ir pykinimą.

Variklio triukšmas ir veikimo režimai taip pat prisideda prie dezorientacijos naudojant elektromobilį. Variklio apsukų didėjimas paprastai turėtų sukelti greitėjimo pojūtį. Elektros varikliai šio pojūčio nesukuria, ir nors judėjimas su pagreičiu vyksta, jis visiškai kitoks nei automobiliuose su VDV. Smegenys vėl atsisako priimti tokią situaciją. Vieniems tai gali būti nesvarbu, o kitus pradeda pykinti.
Kitoje studijoje mokslininkai parodė, kad pykinimo stiprumas elektromobilyje susijęs su sėdynių vibracijomis. Dar vienas tyrimas atskleidė, kad variklio triukšmo trūkumas gali būti pagrindinis jūros ligos simptomų atsiradimo veiksnys judančio elektromobilio salone.
Dar vienas faktorius, sukeliantis pykinimą važiuojant elektromobiliu, mokslininkų teigimu, yra regeneracinio stabdymo technologija, kai judėjimo inercija paverčiama akumuliatoriaus įkrova. Toks stabdymas skiriasi nuo įprasto – impulsyvaus. Elektromobiliai su šia technologija stabdo lėčiau ir per didesnį atstumą, o tai dažnai siejama su pykinimu – stabdymo procesas trunka per ilgai, ir žmogaus vestibuliarinis aparatas gali sutrikti laukiant sustojimo. Prie tokių išvadų priėjo kita mokslininkų grupė, 2024 metais nustačiusi ryšį tarp regeneracinio stabdymo ir pykinimo.
Mokslininkai mano, kad jūros ligos simptomus elektromobilio salone galima užkirsti kelią. Tam pakanka padidinti vairuotojo ir keleivių informuotumą apie elektromobilio judėjimo režimus, naudojant ekranus ar garsinius efektus. Tai padėtų jiems prisitaikyti prie tinkamo nusiteikimo, pašalinant diskomfortą, kylanį dėl ankstesnės patirties su VDV automobiliais ir judėjimo elektromobiliuose skirtumų.