Ar rinktis darbą nuotoliu, jeigu gyventi svajojate mažame mieste

rieš pandemiją nuotolinis darbas buvo įprastas IT sferoje, tačiau jos metu kitų sričių specialistams taip pat teko prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų. Todėl pandemijos fone daugelis turėjo galimybę išbandyti darbą per atstumą ir susidurti su nuotolinio darbo privalumais ir iššūkiais. Nors pastaruoju metu COVID-19 ligos atvejų skaičius sumažėjo, tačiau toks darbo pobūdis tampa labiau norma nei išimtimi.

Ar verta rinktis darbą nuotoliu?

Darbas per atstumą atrodo patraukli galimybė, jei nenorite įsipareigoti kiekvieną dieną vykti į fizinę darbo vietą. Tokiu būdu galite sutaupyti laiko, nes nereikia leisti laiko eismo spūstyse ir galite lengviau planuoti laiką. Taip pat tai atveria naujas galimybes dirbti iš bet kurio pasaulio kampelio arba vykti į darbostogas (angl. workation). Nustatyta, kad darbo našumas padidėja iki 40%, kai darbuotojai turi laisvę rinktis darbo vietą. Todėl jei norite padidinti produktyvumą, apsvarstykite galimybę pakeisti aplinką ir išvykti į kitą miestą ar šalį.

Visgi jei dirbate iš namų, gali atsirasti papildomų trukdžių, kurie gali sumažinti susikaupimą. Pavyzdžiui, jei turite mažamečių vaikų ar gyvūnų, jie gali atitraukti dėmesį nuo atliekamų užduočių. Todėl, neabejotinai, tai turės neigiamą įtaką produktyvumui.

Taip pat galite patirti papildomų iššūkių bandydami užmegzti ryšį su kolegomis. Būdami vienoje vietoje su bendradarbiais galite tarpusavyje bendrauti ir dalintis idėjomis kavos pertraukėlių ar pietų metu. Tačiau jei mieliau renkatės darbą per atstumą, tokias pertraukėles planuoti sudėtingiau. Taigi, išgryninkite savo individualius poreikius, nes nuo jų priklausys, ar darbas nuotoliu pateisins Jūsų lūkesčius.

Darbas per atstumą leidžia įgyvendinti svajones

Galbūt seniai svajojate visam laikui grįžti į gimtinę ar gyventi arčiau gamtos apsupties tačiau miestelyje tam tikrose sferose darbo vietų yra mažai arba visai nėra. Šio noro išpildymą gali palengvinti internetas bei tobulėjančios technologijos.

Pavyzdžiui, Jūsų darbas yra kurti tinklapius ir nusprendžiate kraustytis į mažą miestą. Nors programavimas yra itin paklausi sritis, vargu, ar regione sulauksite didelio susidomėjimo. Tuo tarpu darbo nuotoliu metu, galite gyventi Žemaitijos glūdumoje ir tuo pačiu būti komandos Vilniuje dalimi. Tai puikiai leidžia palaikyti darbo ir asmeninio gyvenimo balansą, kadangi nei vieno iš šių dalykų nereikia aukoti.

Technologijų pažanga ne tik leidžia įgyvendinti svajonę gyventi ne didmiestyje, bet ir išplečia galimybes rinktis įdomų ir gerai apmokamą darbą. Įvairių susisiekimo priemonių dėka, kaip Google Meet, Slack, Microsoft Teams, Zoom bei kitų galite lengvai bendrauti ir dalyvauti įvairiuose susitikimuose. Jei reikia prieigos prie turinio, kurio negalite pasiekti iš savo vietovės, galite naudotis virtualaus privataus tinklo (VPN) paslaugomis. Šios technologijos užtikrina sklandų darbą ir komunikaciją su bendradarbiais.

Svarstydami apie nuotolinio darbo ateities perspektyvas, atsižvelkite į virtualios realybės pažangą. Kai kurios įmonės pradeda organizuoti susitikimus virtualioje erdvėje naudodamiesi Metaverse pagalba. Tokiu būdu tampa dar lengviau tarpusavyje dalintis idėjomis ir priartinti virtualų bendravimą prie realaus. Artimiausiais metais prognozuojamas interaktyvios aplinkos plėtra, todėl tikėtina, kad tik laiko klausimas, kada darbo susitikimai virtualioje realybėje taps įprasta praktika.

Reikalingos kompetencijos nuotoliniam darbui

Tam, kad surastumėte darbą nuotoliu ir galėtumėte užtikrinti aukštą darbo kokybę, gali prireikti tam tikrų kompetencijų. Reikalingos kompetencijos gali skirtis priklausomai nuo to, kurioje srityje siekiate dirbti. Tačiau bet kuriuo atveju pravers baziniai kompiuterinio raštingumo įgūdžiai. Šie įgūdžiai apima elementarų gebėjimą naudotis kompiuteriu, laiškų rašymą, gebėjimą naudotis įvairiomis programinėmis įrangomis, kad sklandžiai galėtumėte bendradarbiauti su komandos nariais.

Be techninių žinių, taip pat didelę reikšmę turi asmeninės savybės. Viena iš šių savybių – atsakingumas. Kai dirbate vienas, veikiausiai bus sudėtinga visuomet palaikyti vienodai aukštą motyvaciją. Dėl to gali kilti įvairių pagundų nukreipti mintis kitur ir darbą palikti antrame plane. Tai normalu, tačiau būkite sąžiningi su savimi ir nepiktnaudžiaukite šiuo laiku. Suvaldyti darbo ir pertraukėlių laiką bus lengviau nuodugniai planuojat laiką. Pavyzdžiui, kiekvieną rytą galite numatyti užduotis, kurias tikitės atlikti, tad paskirkite joms konkretų laiką. Tai suteiks galimybę produktyviai dirbti ir ilsėtis.

Taip pat turėtumėte gebėti lengvai prisitaikyti prie įvairių situacijų. Pokyčiai darbo eigoje neturėtų sukelti papildomo streso, kadangi jų gali pasitaikyti dažnai. Pavyzdžiui, gyvenate mažame miestelyje ir po didesnės audros sutriko interneto ryšys. Turėtumėte gebėti greitai reaguoti į pasikeitusią situaciją ir ieškoti išeities. Galbūt sprendimas galėtų būti nuvykti į artimiausią kavinę, kurioje yra Wi-Fi ryšys ir tęsti darbą laikinai pakeitus aplinką. Negalite numatyti visų priežasčių, kurios galimai sutrikdys darbą, todėl greitas problemų sprendimas yra svarbus įgūdis.

Dėka technologinės pažangos, galite rinktis širdžiai mielą gyvenamąją vietą. Rinkdamiesi gyventi mažame mieste, turėkite omenyje, kad susidursite su įvairiais iššūkiais. Tačiau siekdami išpildyti svajones, reikiamų kompetencijų galėsite įgyti bėgant laikui, o ilgainiui vis lengviau palaikysite darbo ir asmeninio gyvenimo balansą.