Tekstinių pranešimų rašymas kenkia jūsų sveikatai
Ar dažnai rašote tekstinius pranešimus savo išmaniajame telefone ar planšetiniame kompiuteryje? Pagal apytikrius apskaičiavimus asmuo per dieną parašo apie 50 pranešimų, o per metus visame pasaulyje išsiunčiama 2,19 trilijonų el. laiškų. Atidžiau pažvelkite į žmogų, kuris entuziastingai spaudo ekraną. Reguliarus rašymas nepatogioje padėtyje gali tapti daugelio ligų priežastimi.
„Experience Life“ ir „LifeHacker“ paskelbė įdomias iliustracijas, kurios pademonstruoja problemas, su kuriomis gali susidurti virtualaus bendravimo mėgėjai. Rašant tekstą didžiausia apkrova tenka akims ir kaklui. Suaugusio žmogaus regėjimas jau yra susiformavęs ir patiria mažiau negrįžtamų pokyčių, tačiau kaklas kenčia daug labiau, nei mes manome. Palenkus galvą 60 laipsnių kaklo slanksteliai gauna tokį pat krūvį kaip ant galvos uždėjus 27 kilogramų svorį. Tai skatina spartesnį slankstelių ir tarpslankstelinių diskų nusidėvėjimą. Jei jaučiate nemalonų dilgčiojimą, tirpimą rankose ir skausmą kaklo srityje tai yra pirmieji pavojaus požymiai, kurie perspėja apie stuburo arterijų spindžio sumažėjimą šioje srityje. Savo ruožtu tai apsunkina kraujo tekėjimą į smegenis ir sukelia galvos skausmus. Kaip to išvengti? Dažnai atlikite mankštos kaklui pratimus ir rašydami telefoną laikykite aukščiau, geriausia pečių ar akių lygyje.
Antras pavojus taip pat yra susijęs su stipriu galvos palenkimu į priekį. Jei palyginsime kvėpavimą normalioje padėtyje ir palenkus galvą pastebėsime, kad pastaruoju atveju į plaučius patenka daug mažiau oro ir todėl deguonies kiekis kraujyje sumažėja. Tai gali sukelti deguonies badą visiems organams, visų pirma smegenims, kurie labai reiklūs deguonies kiekiui kraujyje. Ką daryti tokiu atveju? Patarimas yra gana universalus: dažnai pakelti galvą aukštyn, kvėpuoti lėtai ir giliai, taip pat dažnai atlikti specialius, kraujo prisotinimo deguonimi kvėpavimo pratimus.
Trečioji grėsmė sveikatai kyla, nes dažnai ir ilgai rašant nykščio sąnariuose gali pasijusti skausmas ar net pasigirsti traškėjimas, kadangi šie mūsų pirštai nėra tokie judrūs ir vikrūs kaip kiti. Sunkiais atvejais gali atsirasti nykščio jėgos ir judesių amplitudės sumažėjimas. To galima išvengti darant dažnas pertraukas tarp rašymo, mažinant ekrano lietimo jėgą ir dažnį.
Galiausiai, neįprastas rankos sulenkimas teksto rašymo metu gali sukelti vadinamąjį riešo kanalo sindromo susiformavimą, geriau žinomo kaip tunelinis sindromas. Ši liga atsiranda dėl vidurinio nervo suspaudimo riešo kanale ir sukelia deginantį plaštakos bei pirštų delninės pusės skausmą, jutimo susilpnėjimą bei plaštakos raumenų atrofiją. Šiems nemaloniems pojūčiams galima užkirsti kelią dažnu rankų padėties keitimu ir nesudėtinga gimnastika.
Net jei jūs nejaučiate nei vieno iš minėtų simptomų, nepamirškite, kad išmaniojo telefono naudojimas gatvėje žymiai susilpnina dėmesį ir padidina rimto sužalojimo riziką. Stenkitės vengti teksto rašymo kelyje ir nepamirškite reguliariai daryti įvairius mankštos pratimus.
Uppsatsen, avhandling, essee, referat https://uppsats.eu/