Nvidia uždraudė lyginti „GeForce RTX 5060“ su „RTX 4060“ — žiniasklaida paaiškino, kodėl šiandien nėra nepriklausomų apžvalgų

„TechSpot“ portalas kartu su „YouTube“ kanalu „Hardware Unboxed“ paaiškino, kodėl šiandien neverta tikėtis nepriklausomų „GeForce RTX 5060“ vaizdo plokštės apžvalgų. Nvidia apžvalgininkams nustatė griežtas sąlygas: „Arba darote taip, kaip mes sakome, arba negausite nei plokštės, nei tvarkyklių apžvalgai.“

„Hardware Unboxed“ kanalas, jau 20 metų kuriantis įvairios kompiuterinės įrangos apžvalgas, turi užsitarnavęs nepriklausomo apžvalgininko reputaciją ir daugiau nei 1 mln. žiūrovų auditorijos pagarbą. Pasak kanalo vedėjų Steve’o ir Timo, tai ne pirmas kartas, kai Nvidia kelia griežtas sąlygas žiniasklaidai dėl apžvalgų. Tačiau šį kartą GPU gamintojas nuėjo dar toliau.

Apie tai, kad Nvidia nusprendė neteikti tvarkyklių „RTX 5060“ apžvalgoms, buvo žinoma jau prieš porą savaičių. Anot „Hardware Unboxed“, bendrovė buvo pasirengusi suteikti tvarkykles tik „draugiškiems“ apžvalgininkams ir žiniasklaidai, kurie sutiko laikytis griežtų jos gairių ir skelbti vadinamąsias „išankstines“ naujosios plokštės apžvalgas. Tai buvo padaryta siekiant neužtemdyti pigiausios „Blackwell“ serijos žaidimų vaizdo plokštės pardavimų pradžios. Tokiose apžvalgose naująją plokštę reikėjo girti ir vengti akcentuoti jos trūkumus. Tačiau, kaip paaiškėjo, tai buvo tik ledkalnio viršūnė.

Pasak „Hardware Unboxed“, vienas iš Nvidia reikalavimų buvo nelyginti „RTX 5060“ su „RTX 4060“ šiose „išankstinėse“ apžvalgose. Todėl tokiose publikacijose naujoji plokštė lyginama su ankstesnių kartų „RTX 3060“ ir „RTX 2060“. Be to, Nvidia reikalavo testuoti „RTX 5060“ su įjungtu kadrų generavimo režimu x4, kuris ženkliai „išpučia“ kadrų per sekundę skaičių, kurių dauguma yra dirbtiniai. Tokiomis sąlygomis ankstesnės kartos „RTX“ plokštės, nepalaikančios šio kadrų generatoriaus, palyginimų grafikuose atrodo gerokai prasčiau, atsilikdamos nuo naujokės 3–4 kartus.

„Išankstinės“ „RTX 5060“ apžvalgos taip pat lydimos kitų apribojimų. Pavyzdžiui, dauguma žaidimų testų atlikta tik 1080p raiška, pagal griežtai atrinktą žaidimų sąrašą ir privalomai naudojant DLSS (su minėtu kadrų generatoriumi). Žemiau pateiktas grafikas iš vienos tokios išankstinės apžvalgos, publikuotos „GameStar.de“ svetainėje.

Vaizdo šaltinis: GameStar.de

„TechSpot“ pažymi, kad ypač šokiruoja tai, jog nėra iš teisų nepriklausomų apžvalgų, kurios galėtų atsverti šias „išankstines“. Skirtingai nei „RTX 5070“ pristatymo metu, kai po klaidinančių apžvalgų greitai pasirodė nepriklausomos apžvalgos leidiniuose „Hardware Unboxed“ ir „Gamers Nexus“, tuo tarpu „RTX 5060“ pardavimų pradžioje tokio balanso nėra. Nvidia nesuteikė būtinų tvarkyklių daugumai nepriklausomų apžvalgininkų, ypač tiems, kurie dalyvavo „Computex 2025“ parodoje.

Tai ne pirmas kartas, kai Nvidia bando manipuliuoti žiniasklaida ir potencialiais pirkėjais. Dar prisimenamas „meminis“ „GeForce RTX 3090“ marketingas kaip „8K raiškos vaizdo plokštės“ ir griežtos „RTX 3080“ 4K testų gairės. „Hardware Unboxed“ įžvelgia aiškią tendenciją: Nvidia naudoja savo įtaką, kad pasirinktinai demonstruotų tik teigiamas savo produktų puses, slėpdama mažiau patrauklias realijas.

2019 m. Nvidia privačiame pokalbyje pasiūlė „Hardware Unboxed“ pinigų, kad kanalas kurtų apžvalgas, akcentuojančias DLSS turinį. Steve’as, vienas iš kanalo vedėjų, šį pasiūlymą atmetė. Po metų Nvidia pašalino „Hardware Unboxed“ iš savo apžvalgininkų programos, suteikiančių išankstinę prieigą prie naujų vaizdo plokščių. Tuomet Nvidia teigė, kad „Hardware Unboxed“ apžvalgos „per daug orientuotos į rastrinį atvaizdavimą, o ne į spindulių sekimą“, kitaip tariant, neatitiko bendrovės pageidaujamo naratyvo. Po to, kai tai buvo paviešinta ir technikos bendruomenė palaikė „Hardware Unboxed“, Nvidia per kelias dienas atsiprašė, atšaukė savo reikalavimus ir panaikino apribojimus.

Anot „TechSpot“, su „RTX 5060“ apžvalgomis Nvidia „pasiekė naują dugną“. Tai pirmas kartas, kai bendrovė beveik visiškai eliminavo nepriklausomas apžvalgas ir nuomones iš populiariausio GPU pristatymo istorijos. Toks požiūris kelia nerimą. Pirma, tai kenkia vartotojų pasitikėjimui apžvalgų kūrimo procesu. Tai sukuria precedentą, kai prieigą prie plokščių gauna tik žiniasklaida, pasirengusi sekti korporacijos linija, marginalizuodama nepriklausomą, kritišką požiūrį ir skatindama reklaminį turinį. Be to, tai gali paveikti paieškos algoritmus ir viešąją nuomonę, nes pristatymo metu internete dominuoja entuziastingos išankstinės apžvalgos, o ne objektyvios nepriklausomos nuomonės, kurios dar nespėjo pasirodyti.

Visa tai vyksta tuo metu, kai Nvidia yra įtakingesnė nei bet kada anksčiau. Dabar ji yra viena iš trijų didžiausių pasaulio kompanijų, kurios rinkos kapitalizacija siekia 3,3 trln. USD, o pagrindinės pajamos gaunamos iš dirbtinio intelekto akceleratorių pardavimų duomenų centrams. Ten Nvidia tapo pagrindiniu pasirinkimu tiems, kuriems reikalingos aparatinės įrangos galios tokiems servisams kaip „ChatGPT“ ir kitoms generatyvaus dirbtinio intelekto technologijoms.

Žaidimų segmentas dabar sudaro tik nedidelę Nvidia pajamų dalį. Todėl sunku pateisinti jų agresyvią taktiką žiniasklaidos atžvilgiu. Jei jų įranga tikrai yra geriausia, kodėl reikia griebtis tokių griežtų strategijų, klausia „TechSpot“. Turint omenyje tokį mastą, neigiamos rinkos reakcijos ar reputacijos žalos rizika – ypač dabar, kai Nvidia vardas žinomas ne tik kompiuterių entuziastams – gali nusverti bet kokią laukiamą marketingo naudą.

Kalbant apie „RTX 5060“, „TechSpot“ rekomenduoja potencialiems pirkėjams: nepirkite jos remdamiesi tik dabartinėmis „išankstinėmis“ apžvalgomis. Geriau palaukite išsamių nepriklausomų testų, kurie atskleis ne tik plokštės privalumus, kurių iš tikrųjų nėra daug, bet ir trūkumus. Pavyzdžiui, turėdama tik 8 GB atminties, plokštė jau parduotuvėse yra moraliai pasenusi.

„TechSpot“ priduria, kad prieš mėnesį, kai Nvidia pristatė „RTX 5060 Ti 16GB“, „RTX 5060 Ti 8GB“ ir anonsavo „RTX 5060“, bendrovės atstovai žurnalistams teigė, kad 200 USD kainuojanti „RTX 5060“ nėra skirta entuziastams, sekantiems tokias apžvalgas kaip „Hardware Unboxed“, todėl išsamios nepriklausomos apžvalgos pristatymo dieną nėra tokios svarbios. „TechSpot“ nuomone, tai ne tik netikslu, bet ir silpnas pasiteisinimas. Ne visi tokių apžvalgininkų sekėjai perka flagmanus, tokius kaip „RTX 5090“. Dauguma vartotojų yra paprasti žaidėjai, perkantys vidutinės klasės vaizdo plokštes. Žinoma, Nvidia nesitikėjo, kad „TechSpot“ pritars tokiam argumentui. Todėl tame pačiame pokalbyje bendrovės atstovai teigė, kad „žaidėjai mėgsta 60 seriją“. Bet kaip yra iš tikrųjų? Žaidėjai ją mėgsta, tačiau entuziastams neįdomios populiariausių GPU apžvalgos?

Galbūt šis argumentas galėtų būti taikomas itin pigioms, iki 150 USD kainuojančioms vaizdo plokštėms, bet ne populiariausiai kiekvienos Nvidia kartos grafikos akceleratorių klasei. Pakanka pažvelgti į „Steam“ žaidimų platformos statistiką (pateikta aukščiau esančiame paveikslėlyje), ir tampa akivaizdu, kad tai tik nereikalingi pasiteisinimai.