Medikai pirmą kartą sėkmingai panardino žmogų į anabiozę

Medikai jau ne vieną dešimtmetį diskutuoja apie galimybę panardinti anabiozės būseną, kuri sulėtina visus gyvybiškai svarbius organizmo procesus, o vėliau galima atkurti jo funkcijas. Mokslinės fantastikos mėgėjų svajonę pavyko įgyvendinti JAV gydytojams, kurie pranešė apie pirmąjį sėkmingą eksperimentą, kurio metu buvo sulėtintas paciento biologinis laikrodis.

Procedūra, pavadinta „neatidėliotinu išsaugojimu ir gaivinimu“ (EPR), buvo sėkmingai išbandyta Merilando universiteto (JAV) medicinos centre. Fiziologinių procesų sulėtėjimas buvo pasiektas greitai atvėsinus žmogaus kūno temperatūrą iki 10–15 ° C, visą jo kraują pakeitus specialiu druskos tirpalu. Dabartinė technologijos forma turi mažai ką bendro su mokslinės fantastikos kūriniais apie skrydžius į žvaigždes ir yra skirta gelbėti žmonėms su giliais sužeidimais.

„Aš noriu, kad būtų aišku, jog mes nebandome siųsti žmonių į Saturną. Mes stengiamės įgyti daugiau laiko, kad išgelbėtume gyvybes“, – sakė vienas iš tyrėjų Samuelis Tishermanas.

Normaliomis sąlygomis ląstelėms reikalingas nuolatinis deguonies tiekimas, kurio trūkumas maždaug penkias minutes gali negrįžtamai paveikti smegenis. Naudojant EPR, chirurgai operacijai gauna maždaug dvi valandas. Po to atliekamos atstatymo procedūros ir atnaujinama normali gyvybinė organizmo veikla.

Išsamius tyrimo rezultatus numatoma paskelbti 2020 m. pabaigoje. Nors gydytojai jau spėjo pratęsti paciento anabiozės trukmę iki dviejų valandų, nėra tikslių duomenų, kiek laiko žmogus gali būti tokioje būsenoje be jokių šalutinių poveikių.