Karkasinių namų trūkumai ir privalumai
Karkasiniai namai šiuo metu yra labai populiarūs dėl didelio statybos greičio, konstrukcijos patikimumo ir, dažnai, gana žemų medžiagų kainų. Tokį pastatą įmanoma pastatyti vienam žmogui, turinčiam atitinkamų įgūdžių. Žinoma, visi šie privalumai didina kiekį entuziastų, besirenkančių tokio tipo konstrukcijos variantą. Tačiau, neturėtumėte pamiršti, kad karkasiniai namai vis dėlto turi ir tam tikrų trūkumų, kurių nepatartina ignoruoti. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius karkasinių namų privalumus ir trūkumus.
Pagrindinės ypatybės
Projektavimo etape verta atsižvelgti į tai, kad karkasinis namas pasižymi daug sudėtingesne konstrukcija, nei plytų. Todėl jį surenkant ypač svarbu laikytis visų technologijos niuansų. Karkaso schema yra projektuojama remiantis apkrovų supratimu, apskaičiuojant naudojamos medžiagos elastingumą ir kitas technines savybes, todėl norint užtikrinti stabilumą ir patvarumą reikalingas itin aukštas detalių sujungimo tikslumas. Statant, pavyzdžiui, mūrinį pastatą viskas yra gerokai paprasčiau, nes mūras pasižymi primityvesne struktūra. Dar aiškesnė šiuo atžvilgiu yra medinių namų surinkimo technologija.
Kadangi karkasiniame name labai svarbų vaidmenį atlieka naudojamų medžiagų įvairovė, daug kas priklausys nuo jų kokybės. Tokių pastatų statyboje derėtų atkreipti ypatingą dėmesį į visus sujungimus, užkirsti kelią sienos perpūtimui arba užpildo susmukimo. Sunkumų taip pat sukelia visų apdailos dalių tikslus suderinimas. Ši procedūra kartais reikalauja gana daug laiko, ypač kai naudojami maži skydelių formos elementai. Teisingai viską atlikus, toks namas tikrai tampa energiją taupančiu, bet tai pasiekti praktiškai nėra taip paprasta: būtina patirtis ir racionalus atlikėjų pasirinkimas.
Tipiški karkasinių namų trūkumai
Daugelis statybininkų-praktikų yra įsitikinę, kad karkasiniai namai ne itin gerai tinka Lietuvos realijoms. Šalies statybos rinkoje ši technologija nėra plačiai paplitusi, todėl nėra įgytos rimtos patirties ir žinių bazės, kuri galėtų padaryti šį reiškinį įprastu. Savarankiškai surinkti tokį kūrinį ryžtasi nedaugelis, o nenumatytais atvejais patyrusio specialisto turės ieškoti ilgiau nei panašioje situacijoje su kitų tipų namais. Kai kurių asmenų nuomonės apie karkasinius namus yra paremtos siauru diletantišku požiūriu ir mitais, o kitų – dėl patirtimi ir žiniomis. Mes norime išsklaidyti mitus ir akcentuoti objektyvias problemas. Taigi, pagrindiniai trūkumai:
- Dažnai šie namai kaltinami dėl neilgaamžiškumo. Be abejo, tokia konstrukcija, skirtingai nei plytų arba medžio „kolegos“, tikriausiai ne liks nepakitęs per šimtą metų. Tačiau manoma, kad visa tai priklauso nuo naudojimo režimo ir klimato sąlygų: jei kas 25-30 metų atlikti kapitalinį remontą, tarnavimo laikas, gerai susiklosčius visoms aplinkybėms, gali būti neribotas. Remonto proceso metu teks pašalinti apdailą, atnaujinti izoliaciją ir plėvelę.
- Plonas medinis rėmas tikrai gerai dega. Štai kodėl karkasinių namų gaisro rizika iššaukia daug negatyvumo jų atžvilgiu. Kovoti su šia rizika galima naudojant nedegias izoliacijos medžiagas. Be to, rėmą galite apdoroti su specialiais degumą mažinančiais skysčiais.
- Medinės konstrukcijos taip pat yra jautrios puvimui, o šio efekto pasireiškimas iš esmės priklauso nuo drėgmės. Sumažinti jo neigiamą poveikį padės tinkamai pasirinktas antiseptikas.
- Lyginant su įprastais namais iš plytų ar betono, karkasinė struktūra pasižymi pakankamai silpna triukšmo izoliacija. Kaimo vietovėse tai dažnai nebus problema, kadangi aplink stiprių garsų ten beveik nebūna, bet nepamirškite apie vėją, lietų ir panašius faktorius. Kelių ar geležinkelių artumas reikalauja gerų garsą sugeriančių medžiagų naudojimo.
- Toli gražu ne visi karkasiniai namai gali būti laikomi ekologiškais. Montuojant išorinę dangą dažnai naudojamas plokštės, kuriose yra sintetinių ir potencialiai žmonių sveikatai pavojingų medžiagų: tai tinka gipso kartono ar orientuotų skiedrelių plokštėms. Šio momento reikšmė – ginčijamas klausimas, kadangi dabar bet kuriame name naudojam labai daug impregnavimo, antiseptikų ir antipirenų, kurie taip pat negali neturėti tam tikrą poveikio žmonėms.
- Karkasinių namų sienos gali būti pilnos kenkėjų. Termitai Lietuvoje nėra problema – tai Jungtinių Valstijų ir Kanados lemtis. Tačiau mūsų šalyje tokių būstų savininkams iškyla kita grėsmė – pelės. Dažniausiai jos atsiranda namuose su pigiu užpildu, pavyzdžiui, putų. Ekovata šiuo metu yra geriausias ir paprastas sprendimas, kuris sukuria aplinką, kurioje graužikai nesidaugina.
Problemos ir jų sprendimai
Tarp kitų dalykų, yra keletas mažiau akivaizdžių sunkumų, kurie taip pat verti atidaus statybininko ir inžinieriaus žvilgsnio.
Medžiagos
Planuodami savarankiškai pastatyti karkasinį namą jūs tikriausiai susidursite su netikėta, tačiau gana akivaizdžia problema. Medžiagos, skirtos tokiems pastatams nėra taip plačiai paplitusios, konkurencijos rinkoje nėra, todėl jas parduoda ne visos parduotuvės, dažnai nepagrįstai užaukštintomis kainomis.
Šią problemą galim išspręsti aplankius keletą internetinių parduotuvių, nebūtinai Lietuvos. Atkreipkite dėmesį į sezoną: balandį, beveik visos statybinės medžiagos yra žymiai pigesnės nei vasaros pabaigoje.
Jei statybos darbus patikėsite nesąžiningam rangovui, jis gali paslėpti po dangos sluoksniu prastos kokybės ar sugadintą medžiagą. Daugumos kitų namų atveju, pavyzdžiui, pagamintiems iš medienos arba akmens, tai daug sunkiau įgyvendinti, nes jie sudaryti beveik visiškai iš tos pačios medžiagos. Apie statybos broką karkasinio namo savininkas gali sužinoti po mėnesio ar metų, o visą šį laikotarpį kankintis, nežinodamas kur slypi problema.
Vėdinimas
Karkasui būtina ventiliacija. Pažymėsime, kad medienos ar rąstų namui ji nėra būtina. Čia ji būtina dėl ilgaamžiškumo: izoliaciją ir apdailą reikia nuolat apsaugoti nuo garų. Projektavimas ir įrengimas yra gana brangus, tačiau galima panaudoti technologijų, kuri derina vėdinimo ir šildymo sistemas.
Elektros instaliacija
Visame pasaulyje naudojami saugūs laidai, pritvirtinami tiesiai ant rėmo. Pagal šią technologijos dirbti daug lengviau ir greičiau, todėl ją statybininkai labai mėgsta.
Statybininkų kvalifikacija
Karkasinių namų statyboje besispecializuojančios profesionalios komandos – labai retas reiškinys. Šio tipo statybos technologija Lietuvoje ne taip gerai išvystyta, nes paprastam žmogui yra būdingas konservatizmas: Nepasitikėjimas karkasiniai namais vis dar dažnai sutinkamas.
Tai suprantama, nes toks darbas turėtų būti atliekamas visiškai be klaidų, todėl statybininkų įgūdžiams keliami griežčiausi reikalavimai. Dažnai reikia detalaus projektavimo ir inžinerinių tyrimų, todėl karkasinio namo medžiagų pigumą gali užgožti intelektinių sąnaudų dalis. Jei ketinate statyti karkasinis namą, nebandykite sutaupyti rangovo darbų kokybės sąskaita.