Lietuvos viešasis sektorius – debesų kompiuterijos lyderis Baltijos šalyse

Pastaruoju metu Lietuvos viešajame sektoriuje stebima pozityvi tendencija – valstybinės institucijos pradeda aktyviau išnaudoti debesų kompiuterijos privalumus. Taip jos mažina kaštus, didina savo sistemų saugumą ir efektyvina veiklą. Kaip rodo „Microsoft“ duomenys, jau dabar Lietuvos viešasis sektorius šia technologija naudojasi aktyviausiai iš Baltijos šalių. Vienas pastarųjų pavyzdžių – Lietuvos muitinė, į debesiją iškėlusi daugiau nei 2 tūkst. darbuotojų pašto dėžučių.

 

„Jau keleri metai pastebime džiugią tendenciją, kad viešasis sektorius domisi, išbando ir galiausiai pasirenka debesų kompiuteriją savo veiklos efektyvinimui. Taip jos vienu metu išsprendžia kelias problemas – debesijos tiekėjai užtikrina kur kas aukštesnį saugumo lygį bei sutaupomos nemenkos mokesčių mokėtojų pinigų sumos, nes nereikia prižiūrėti ir atnaujinti nuosavos IT infrastruktūros. Dar labiau džiugina tai, kad lyginant su Baltijos kaimynėmis, esame pirmoje vietoje pagal „Microsoft“ debesijos paslaugų naudojimą. Tai reiškia, kad Lietuvos viešasis sektorius aktyviai vejasi šiandienines inovacijas“, – sako Ainis Kavaliauskas, „Microsoft Lietuva“ vadovas.

Didžioji muitinės elektroninio pašto migracija

Šių metų pradžioje 2300 Lietuvos muitinės darbuotojų pašto dėžučių buvo iškeltos į  debesį.  Pasak Algirdo Everlingo, Lietuvos muitinės informaciniu sistemų centro direktoriaus pavaduotojo, sprendimą priimti nebuvo sunku.

„Anksčiau elektroninio pašto paslaugas užtikrino šeši serveriai, kurie naudojo nemažai IT infrastruktūros resursų, vargino jų administravimas, įvykus sutrikimui, jį buvo sudėtinga pašalinti. Taupant resursus, vartotojams buvo sukurtos nedidelės talpos pašto dėžutės, todėl vartotojams reikdavo gaišti laiką tvarkant pašto archyvus. Per tris mėnesius persikėlę į debesų kompiuterijos pagrindu veikiančią „Exchange Online“ el. pašto sistemą ir įgiję 2300 licencijų, pastebėjome, kad nebeliko sutrikimų, dabar galime prieiti prie pašto ir nebūdami darbo vietoje, mažiau laiko sunaudojame pašto tvarkymui. Daugiau nebereikia investuoti į techninę įrangą, lengviau valdyti visą infrastruktūrą, o partneris užtikrina jos saugumą, sklandų darbą ir atnaujinimus“, – teigia A. Everlingas.

Pasak jo, pasikeitė ir darbuotojų tarpusavio santykis: „Mūsų darbuotojai pradėjo aktyviau naudotis ir kitais debesijos privalumais – organizuoti virtualius susitikimus per „Skype for Business“, kurti darbo grupes, bendrauti tarpusavyje su komandų nariais ir dalintis įvairiais failais debesijoje esančiose saugyklose – iki šiol tekdavo rankiniu būdu kiekvienam darbuotojui išskirti tam tikrą kiekį vietos mūsų vidiniuose serveriuose.“

Kaip pastebi A. Kavaliauskas, Lietuvos muitinė – tik vienas iš pastarųjų pavyzdžių. Panašiu keliu seniau pasekė ir Sveikatos apsaugos, Žemės ūkio ministerijos bei valstybinį duomenų tinklą valdanti valstybės įmonė „Infostruktūra“.

Pavyzdys iš užsienio: sutaupyti milijonai eurų ir tūkstančiai darbo valandų

Tyrimų bendrovės „Forrester“ atliktas tyrimas apie viešojo sektoriaus debesų kompiuterijos naudojimo ypatumus parodė, kad sprendimas išsikelti į debesį leidžia sumažinti tiek veiklos kaštus, tiek efektyviau išnaudoti darbuotojų darbo laiką. Bendrovė sumodeliavo tipinę JAV viešojo sektoriaus instituciją, turinčią 10 tūkst. vartotojų, ir palygino, kaip skiriasi jos veiklos kaštai naudojant bendrovės vidiniuose serveriuose veikiančius „Microsoft“ sprendimus ir debesų kompiuterija paremtą „Office 365“ platformą. Tyrimas parodė, kad tokia organizacija per trejus metus sutaupo apie 2,4 mln. eurų technologinių išlaidų – sumažėja kaštai, atsiranda naujos priemonės dirbti efektyviau ir sparčiau. Taip pat debesų kompiuterijos mobilumas per trejus metus leidžia sutaupyti apie 2 mln. eurų, nes darbuotojai gali pasiekti dokumentus iš bet kurios vietos ir įrenginio.

Tyrimas parodė, kad migracija į debesį vidutiniškai per dieną sutaupo apie 45 minutes dėl įvairių administracinių užduočių palengvėjimo ir paprastesnio priėjimo prie dokumentų. Sumažėja darbo ir IT komandai ieškant reikalingų dokumentų – ši per trejus metus vidutiniškai sutaupo 12,3 tūkst. valandų.

Jei nebūsi debesyje, atrodysi keistai

Kaip pastebi Aurelijus Šaltenis, Lietuvos muitinei migruoti į debesiją padėjusios bendrovės „Fortevento“ vadovas, šiuo metu šalies verslas ir viešasis sektorius jau nebesibaido debesų kompiuterijos: „Artimoje ateityje keistai atrodys ne tos organizacijos, kurios naudojasi debesijos sprendimais, bet tos, kurios jais nesinaudoja. Praktiškai visose situacijose debesijos sprendimai ekonomine prasme bus patrauklesni už tradicinius „viskas pas save“ sprendimus.“

Pasak A. Šaltenio, daugiausia abejonių ir baimių klientams kyla dėl duomenų iškėlimo iš vidinių serverių ir kontrolės praradimo: „Tačiau realybėje klientai nebekontroliuoja tik pačios techninės įrangos, nes jos nebereikia ir galima išvengti ilgai trunkančių ir nepigių pirkimo procedūrų.“

Šaltinis Pranešimas žiniasklaidai