Kompiuteriai ir jų sandara

Dabar kompiuteris laikais yra įprastas daiktas. Paprastas vartotojas atėjęs pirkti kompiuterio klausia konsultanto kokį kompiuterį jam pirkti. Dažniausia žmonės perka kompiuterį turėdami du tikslus – dirbti ir žaisti kompiuterinius žaidimus. Žaidimams išrinkti tinkama kompiuterį taip pat sunku, kaip ir darbui. Nes dažniausiai konsultantas pataria pirkti tokį kompiuteri žaidimams, su kurio bus galima žaisti naujausius žaidimus tik pusmeti, ir darbui išrinktas kompiuteris pasirodo stringa, naudojant jums reikalingas darbo programas. Todėl geriau yra pasikliauti kompiuteriniai testais kurie padės jums išsirinkti kompiuterį. Tačiau kompiuteriniai testai nėra taip lengvai perprantami, kaip atrodo.

 Kompiuterių testų tipai

Šioje dalyje išvardinsiu kompiuteriu testu tipus. Pagrindiniai testų tipas yra benchmark, ir diagnostiniai, AMI Powe-on self-test(POST) . Taigi suskirstysiu šios kompiuterio testus į tipus, pradėsiu nuo benchmark testų :

1.Component-level Benchmarks – šie testai specifikuoti komponentams kurie yra kompiuterio sistemoje pavyzdžiu vaizdo plokštė ar procesorius. Šie testai matuoja komponentu greiti realiu laiku , sutelkia dėmesį į veiklą posistemių sistemoje.

2.System-level Benchmark – įvertina bendra kompiuterio efektyvumą kai kompiuteryje paleistos programos ar aplikacijos. Šis testas naudingas tada, kai bandome suliginti dvejas operacines sistemas kurios yra skirtingu architekturu.

Synthetic Benchmarks– šis tipas skirtas nustatyti tam tikrus parametrus kiekvienai programai ar operacijai.

Application Benchmarks – šios taikomosios programos valdo iš programos operacijų makrokomandas , kurios bando modeliuoti kelią vartotojams valdyti savo sistemą.

Sekantis tipas yra diagnostiniai testai:

Diagnostiniai testai – įvertina kompiuterio komponento buklia, pagal gamintojo nustatytus kriterijus, ir iš to galime spręsti ar jis tinkamas naudojimui. Diagnostiniai testas skirstomi į kontrolinius ir informacinius testus.

Post testai – kontroliniai kompiuterio testai, kurie testoja kompiuteri tik įjungus. Šis testas pasako ar visi kompiuterio reikalingi komponentai prijungti į pagrindinę plokštę.

Informaciniai testai – šis testų tipas skirtas parodyti informacija apie kompiuterio komponentą. Tarkim kaip pvz paimkime vaizdo plokšte, tai testas pasako pagaminimo technologija procesoriaus dažni ir kitus parametrus kurios nustatė gamintojas.

Pagrindinių kompiuterių testų tipų analizė

„Synthetic“ ir„Real world“ testai

Jus turėjote pastebėti, kiek daug yra apžvalgų internetinėse svetainėse, kuriuose apžvelgiama techninė ir programinė įrangą, bet testuotojai nerašo kada naudoja „real world“ arba „synthetic“ lyginamuosius testus rašydami apžvalgas. Testuotojai sutelkia dėmėsi tiek į“ real world“ kiek ir į „synthetic“ lyginamuosius testus. Svarbiausias dalykas yra tas, kad dauguma skaitytojų nežino, kuris testų tipas yra geresnis.

Pamirštame faktą, kad apžvalgose gautus rezultatus paprastas vartotojas negali jų pasiekti, nes testuojamų kompiuterių operacines sistemos būna ką tik arba nesenai perrašytos, ir juose neveikia papildomai įrašytos programos, kurios stabdo kompiuterį. Dar vienas dalykas dėl ko negalime pasiekti tu pačių rezultatų, kad testuodami kompiuterį, testuotojai atjungia, kai kuriuos įrenginius pvz diskasukį ( cd-rom ) ar kortelių skaitytuvą, kurie stabdo kompiuteri apkraudami procesorių.

„Synthetic“ lyginamieji testai

„Synthetic“ testų pagrindinė paskirtis sulyginti kompiuterius ar jų komponentus. Iš esmės šie testai netestuoja realių kompiuterio greičių, jie naudoja gamintojų pateiktas charakteristikas pagal kurias atrenka panašius komponentus ar kompiuterius. Be to dar vienas svarbi detalė jūsų naudojama operacinė sistema. Operacinė sistema atlieka taip pat dideli vaidmenį, nes nuo jos taip pat priklauso kompiuterio efektyvumas. Taigi synthetic testo gautas rezultatas kaip pvz 20000 nieko nepasako apie kompiuterio tikrąjį efektyvumą . Keletas synthetic testų :

Sisoft Sandra

3DMark Vantage

CineBench R10

 

Real World lyginamieji testai

Real World testai kitaip, nei synthetic nėra pagrindinis tikslas įvertinti kompiuterio efektyvumą balais. Šie lyginamieji testai sutelkti į programas, kurias naudojame kasdien pvz, kaip garso kodavimo programos, vaizdo ir 3D vaizdavimo programos, ofiso aplikacijos, ir vaizdo žaidimai. Šie testai sutelkia dėmėsi į vartotojo poreikį, ko jam reikia iš kompiuterio, žaisti žaidimus ar kurti muzika. Jie testuoja kompiuterio našumą tada, kai naudojamos programos ir pateikia rezultatus. Pagal rezultatus žinome ar kompiuteris yra tinkamas vienam ar kitam poreikiui tenkinti.

Dažniausiai sunku paprastam vartotojui išaiškinti, kam reikalingi šie testai. Bet patyrusiam kompiuterio testuotojui jie pasako daug apie kompiuteri. Keletas Real World lyginamųjų testų:

Encoding LAME

Adobe Photoshop

Game Benchmarks : Quake 3, Doom3,Crysis,COD4

Kas svarbiausia „Real world“ ir „Synthetic“ lyginamosiose testuose ?

Atsakymas nėra tiksliai apibrėžtas, tačiau atsižvelgiant į naudingumą „Real World“ lyginamieji testai gali duoti daug tikslesnius duomenis apie sistemos pajėgumą. Aiškinantis rezultatus jus rasite informacijosinternetinėse svetainėse, taip pat itin svarbu, kad jūs atsižvelgtumėte į visos sistemos testuojamus, komponentus naudojamą testą ir testo tipą. Informacija apie programinės ir techninės įrangos reikalavimus galite rasti internete. Tai turėtu apimti šiuos veiksnius:

  • Operacinė sistema ir naudojamas serverio paketas
  • Naudojamas tvarkyklės
  • Testojamos sistemos konfiguracija
    • Procesorių
    • Kietąjį diską
    • Pagrindine plokšte
    • Darbine atminti
    • Vaizdo plokšte
  • Nustatymus naudojamus lyginamosios programos
  • Rezultatų aiškinimas

Dabar žinote tarp šių lyginamųjų standartų tipus ir ko ieškoti, tikiuosi , kad jūs perprasite apžvalgas internete.

Diagnostinių ir lyginamųjų testų ypatumų apžvalga:

Diagnostiniai testai :

Intel® Processor Diagnostic Tool. Šis testas skirtas intel procesoriams. Jis yra labai išsamus ir skirtas daugiau patyrusiam, bet gali naudotis ir pradedantysis, nes jo gan paprasta naudotis. Ši testavimo programa gali atlikti šios testus CPU Manafacturer Test, Cpu Brand String Test, Cpu Frequency Test, Temperature Test, BaseClock Test, Cache Test ir trumpai apžvelgsiu šių testų galimybes.

CPU Manufacturer Test(Gamintojo testas)- CPU Gamintojas bandymų. Bibliotekos tikslas yra patvirtinti CPU. Buvo išbandyta „GenuineIntel” procesorius. Tai daromas kaitant EBX turinį, ECX, ir EDX registrus, o prisijungimo turinį atstatyti.

Cpu Brand String Test(firminio ženklo testas)- CPU firminio ženklo testas, kuris nustato, kurie „Intel”®procesorius yra bandomas naudojant viena iš dviejų režimų, buvimo režimas, ar tikrinimo režimas. Koks režimas yra naudotas lemia Skip Config parametras IPDTconfig.xml konfigūracijos failas rastas IPDT aplanke.

kompiuteris

Cpu Frequency Test(Taktinio dažnio testas)- CPU dažnio testas tikrina procesoriaus biblioteka, kurioje aprašyti gamintojo parametrai ir kokie parametrai nustatyti pas vartotoją. Tai daroma ,kad išskirtu gamintojas String nuo procesoriaus registrų išanalizuojant procesoriaus dažnį iš eilutės, tada naudojant RDTSC nurodymą atlikti skaičiavimus, siekiant nustatyti, ar skaičiuojama procesoriaus dažnis yra ribose. Ribos yra +/-5%. Šis testas gali būti paveiktas, kai bandymų stendo nėra konfigūruojamas, kad atitiktų sistemos reikalavimai nurodyti 2skyriuje. Kad išspręstu šią problema jungiamasi prie intel svetaines ir ten ieškomi reikalingi parametrai užbaigti testui.

Temperature Test(Temperaturos testas)-Temperatūros bibliotekos tikslas yra stebėti procesoriaus temperatūrą. Tai pasiekiama skaityti DTS vertę procesoriaus. Biblioteka nustato, ar DTS jutiklis yra įjungtas naudojant procesoriaus atpažinimo vardo (cpuid) instrukcija. DTS vertė yra kompensuoti matuojamas laipsnių C ir yra ne faktinė procesoriaus temperatūrą. DTS yra tarp dabartinės temperatūros ir delta Maksimalus sankryžos temperatūra mirti (Tj), kuris yra nurodomojo perdirbėjo kaip 0 reikšmė. Tj vertės skirtis tarp perdirbėjų ir neskaito tiesiai iš procesoriaus. Jei DTS vertė yra palaikoma ir įjungta, DTS vertė perskaityti ir išversti kaip „x laipsnių C Max temperatūra „.

BaseClock Test(Bazinio takto testas)-Bazinis takto testas patikrina bazinio takto naudojamo tikslumą apskaičiuoti integruoto atminties valdiklio(IMC) ryšio greiti(QPI) ryšio greitis Intel®Core i7iri5procesorius,Intel ®Xeonprocesorius5500serijos irIntel ® Xeon procesorius, remiantis „Intel®Micro architektūra(Nehalem). ThE testas palygina aptiktą vertę tikimasi numatytojoje baziniotakto133MHz. Tikimasi, vertė apskaičiuojama naudojant vertes, maksimalus-turbo santykis, IA32_PERF_GLOBAL_CTRL,IA32_FIXED_CTR_CTL, IA32_FIXED_CTR1&IA32_FIXED_CTR2registraiišModelspecifinėregistruotis.

Cache Test(Spartinancios atmintines testas) – CPU spartinančios atmintines bandymobibliotekostikslasyrapatikrintiL1, L2, L3 ir dydžius talpyklą, kurioje jie yra. Cpu id nurodymas naudojamas skaityti ECX registruotis. L1, L2, irL3 spartinančios atmintines dydis yra 1024-baitų vienetų. Testas nuskaito L1, L2 ir L3spartinančios atminties dydi informaciją ir palyginsiu įrašus konfigūracijos faile procesoriaus vienetais pagal testą. Talpyklos bando mastai kant buvimo režimas, bandymo ar patikrinimo režimą. Kuris režimas naudojamas lemia SkipConfig parametras IPDT config.xml konfigūracijos failą. Jei Skip vertė konfigūracijos parametro yra nustatyta „Taip”, tada testas biblioteka tiesiog praneš talpyklos dydžio vertę.

Visi šių testų rezultatai įrašomi į tekstini failą, tai yra laibai patogu nes patogu nusiusti savo procesoriaus testu rezultatus kitiem žmonėm jei to reik. Taigi tai puikus įrankis išbandyti savo procesoriaus galimybes.

Sekanti procesoriaus testų programą yra AMD OverDrive™ , šį programą skirtą AMD procesoriams, ši testo programa yra funkcionali. Šį programą yra labai paprasta naudotis tinka ir pradedantiesiems, šią programą galima reguliuoti aušintuvo greiti, pakelti procesoriaus dažnį. AMD OverDrive™ atlieka panašius testus, kaip ir Intel® Processor Diagnostic Tool tik skirta AMD produkcijai. Todėl iš esmes pagrindinius šių programų skirtumas yra tik tas kad jas taikomos skirtingiems procesoriams, o informacija pateikia ta pačia.

Toliau kalbėsiu apie vaizdo plokščiu testus.

GPU Caps Viewer šį programą skirtą Nvidia vaizdo plokštėms testoti. Šį programą yra nemoką, įsirašyti ja yra tikrai nesudėtinga. Įsirašę programa ir ją atsidarę pirmame jos lange pamatysite savo vaizdo plokštės modeli, jos atminties dydi bios versija atminties tipą ,temperatūra Procesoriau maksimalu dažni, kiek išnaudoja dabartiniu metu procesorių vaizdo plokštė naudojama energijos kieki ir tvarkykles versijas. Apačioje lango galėsite atlikti OpenGL ir OpenCL testus. Pasirinkus OpenGL testą atsiranda lentele joje galima pasirinkti ekrano dydi , rezultatus galima lyginti su kitomis vaizdo plokštėmis internete šį programą suteikia šią galimybe, atlikinėjant testą rašo kadru per sekunde skaidžiu, rodant vaizdus. OpenCl atlieka ta pati tik rodomajame lange uždedamos visos tekstūros.

OpenGL lange parodo GL versija ir registrus su aprašymais, šis langas skirtas daugiau ekspertam nei pradedančiajam.

Cuda lange matome apskaičiuota pajėgumą ,multiprocesorių skaičių, matmenų dydi ,tinklelio dydi, gijų blokus, registru blokų skaičių ,bendra atminti .

OpenCL lange matome tokius parametrus kaip 2D ir 3D dydžius, darbo grupės dydi, pastovu duomenų pildymo greiti kilobaitais.

Tools lange matome informacija apie kompiuteri, procesoriaus modeli jo dažni loginiu branduolių skaičių,kokia operacinėje sistemoje, darbines atminties dydi.

Šią programa galime pilnai ištestuoti kompiuterio vaizdo plokšte gautais rezultatais jei norime pasidalinti internete. Tai puikus įrankis testuoti Nvidia plokštes. Viskas patogiai išdėstyta, ir pateikta svarbiausia informacija apie vaizdo plokšte.

GPU – Z programą yra nemokamą, lengva atsisiusti iš interneto, ir ji yra nemoka. Šį programą tinka tiek nvidia, tiek Ati. Jį pateikia svarbiausius parametrus apie vaizdo plokšte pvz: kaip atminties tipą jo dydi, vaizdo plokštės procesoriaus dydi koks jis yra dabar ir koks turi būt pagal gamyklinius parametrus ,tekstūros filtravimo greiti, vaizdo plokštės jungties tipo ir kitus parametrus. Taip pat šioje programoje yra sensorių langas, kurie rodo kokiu pajėgumu dirba procesorius vaizdo plokštes , nurodo lusto temperatūra bei aušintuvo sukimosi greiti.

Taigi ši programa daugiau tinka peržiūrėti vaizdo plokštės parametrus ir pagal jos vertinti vaizdo plokšte. Bet tam kad gerai įvertintum vaizdo plokšte reikia šiek tiek pasidomėti apie pateikiamus parametrus.

Seatools programa skirta testoti kietuosius diskus. Šį programa yra skirta tiek, windows tiek dos konsolai. Dos konsolai šį programa yra daug išsamesnė nei windows, todėl dos konsolė yra patyrusiems testuotojams. Taigi atsidarius seatools programa lange matome gana paprasta išdėstymą, pasirenkate kuri kietąjį diską norite testoti, ir šiek tiek aukščiau matome užrašą „Basic Test“,jį paspaudus matome pasirinkimus Fix all, smart test, short drive self test, drive informacion. Fix all funcija atlieka visus kitus išvardintus testus ir pašalina kiek įmanoma visus gedimus, smart test parodo gamintojo numatytus parametrus, ir ar kietasis diskas yra jau jų neperžengęs ,smart testas reikalingas, kad parodytu blogu sektorių skaičių ir ar kietasis diskas jau neperžengė šių ribų ir ar saugus naudoti.

Short self test funkcija atlieka gamintojo numatytus testus ir parodo ar jos išlaiko.

Drive informacion yra daugiau kaip ne testas, o pateikia informacija apie kietąjį diską, pvz kaip kietojo disko dydi prieš atmintinės dydi ir taip toliau.

Šį programą dar turi system tools funkcija, bet joje nieko naujo nepamatysite, ji patikrina tik antivirusine programa jūsų naudojama, pamatysite operacinio disko atminti, kiek užimta kiek laisva atminties, ir galite atsidaryti device manager kur parodo prijungtus valdiklius, ir sistemos informacija, kur pamatysite kiek turi jūsų kompiuteris darbines atminties ar koks jūsų procesorius ir koks jo taktinis dažnis.

Taigi ši programa yra gan nebloga tik nusivyliau to kad nepateikia išsamesniu duomenų, kaip smart testo sektorių skaičių, o parodo tik ar atitinka gamintojo nustatytus reikalavimus.

HDDScan yra skirta testo kietąjį diską. Šį programa yra labai patogi dėl to kad jos nebūtina įrašyti, ja galima įsikelti į usb rakta ir naudoti, bet kokiam kompiuteriui. Šį programa, kaip ir kitos atlieka smart testą, pateiki išsamus duomenis ir jei neatitinka kažkokiu parametru kitaip tariant peržengia leistina riba matome toje vietoje klaustuką. Toliau galime atlikti paviršiaus testą, kur galima atlikti patikrinimo nuskaitymo testą. Šie testai atliekami atskirai, ir užtrunka nuo 10min iki 15min, pateikiama diagrama, kaip vykdė testą. Ši programa taip pat turi identifikavimo funkcija kuri parodo visa informacija apie jūsų kietąjį diską, pvz: kokius sata standartą palaiko, loginių sektorių didžius ir taip toliau.Dar viena šios programos funkcija yra temperatūros monitorius kuris parodo dabartine kietojo disko temperatūra.Ši programa turi taip pat ir patyrusiam skirtu funkcijų ,kaip build command line kurioje galima reguliuoti teikiama energijos kieki kietajame diske. Šį programą turi dar vieną įdomia funkcija kaip IDE fuature kurioje galima sulėtinti arba pagreiti kietojo disko sukimosi greiti.

Taigi ši programa yra skirta tiek profesionalui tiek paprastam vartotojui, greit perprantama ir galima greit patikrint ar jūsų kietasis diskas tinkama toliau naudoti.

Toliau kalbėsiu apie darbinės atminties testą Memtest86+. Tai pats geriausias kompiuterinis testas testojantis darbine atminti. Jis veikia Dos sistemoje. Ji galima įsirašyti į diską ir į usb raktą. Šis testas testoja IRQ kanalus pagal jos nustato kuris darbines atminties plokštė veikia blogai. Testą vykdo iki tol kol pats nesustabdai. Jei pirmo testo metu nerado klaidų tai ir antro testo neturėtu rasti ir tai reiškia, kad jūsų darbinė atmintis yra gera.

Windows Memory Diagnostic patikrina atmintį(RAM) jūsų kompiuteryje randa klaidas. Testas apima visapusišką atminties testus rinkinį. Jei susiduriate su problemomis, o naudojate Windows, galite naudoti diagnostiką nustatyti, ar problemos priežastis yra bet nesugebės ištaisyti įrangos klaidų, pavyzdžiui, RAM arba pagrindinės plokštės.

Papildomas diagnostinių testų sąrašas :

  • AMIDiag
  • Memtest
  • MenglE Hacker
  • PC Diagnostics
  • Pc-Check
  • PC-Doctor
  • PHD PCI 2
  • QAPlus
  • Quick Tech PRO
  • QuickCAST Mobile
  • SiSoftware Sandra
  • ULTRA-X, INC.
  • WinStress Test

Lyginamieji testai :

FurMark ši programa yra labai paprasta. Joje jau yra matome testota programa GPU-Z. Bet šią programą priskirčiau labiau prie lyginamųjų testu, nes šioje programoje yra funkcija dalintis savo vaizdo plokštes galimybėmis su kitais ir lyginti savo vaizdo plokšte su kitomis. Taigi šį programą yra tikrai mėgėjiška, neturi labai ypatingu funkcijų, jei nebūtu GPU-Z programos tai jį būtu tik liginimo programa.

Toliau kalbėsiu apie lyginamuosius testus, pirmas testas yra PerformanceTest. Šį programą testoja kompiuterį, įvertina atskirai kiekvieną kompiuterio dalį, ir pateikia kompiuterio rezultatą. Ja labai paprasta naudotis, lengva sulyginti duomenis, labai patogu yra tas kad gauta kompiuterio rezultatą pateikia prie panašiu galimybių kompiuteriu ir gali jos palyginti. Šios programos minusas yra tas kad ji mokama, ir ja galima išmėginti tik 30 dienų su nemokama licencija.

Sekanti programa yra PC WIZARD. Šia programa nesunku įsirašyti, paprasta naudotis. Viskas išdėstyta gan patogiai ,ir lengva ja naudotis. Kairėje, kampe išdėstyti kompiuteriu dalių paveiksliukai ant kuriu paspaudus išmeta paprasta tos dalies aprašymą. Taigi jei norite nesudėtingai palyginti savo kompiuteri su kitais sis testas kaip tik jums.

NovaBench yra paprasta lyginimo programa. Tik atsidarę programa matome mygtuko kuris leidžia pradėti testoti kompiuteri. Visi testai užtrunka apie 1min. Gavę rezultatą matome rezultatus pagal kurios įvertino kompiuteri. Jei norite galite ištestuoti tik procesorių ar vaizdo plokšte atskirai ir gauti tik vienos dalies įvertinimą tik jo negalima dalintis internete, yra funkcija ištestuoti interneto pralaidumą.

Papildomas lyginamųjų testu sąrašas :

  • Prime95
  • SiSoftware Sandra
  • 3DMark Vantage

 

Post testai :

Šie testai skiriasi nuo kito to, kad jie yra integruoti bios. Kiekvieną pagrindinių plokščių gamintoją juos integruoja, bet kiekvienos plokštės gamintojas gedimų kodus aprašo savaip pvz: jei ištraukiame pagrindinė atminti iš pagrindinės plokštės gaunama įspėjimą, garsinį signalą. Kiekvieno gamintojo signalas skiriasi vienos kompanijos plokštės gali supypsėti vieną kartą kitos du kartus, todėl šių testų kodus reiktų skaityti kiekvieną kart taisant kompiuterį. Kraunantis bios matome kodo lentelę. Kiekvienas kodas turi savo unikalia reikšme kurį mums pasako tam tikrą informacija. Šio svetainėje http://www.bioscentral.com/ galime sužinoti įvairių gamintojų Post kodus, tu kodų reikšmes. Paprasti vartotojai dažniausiai net nesusimąsto, apie šių testų svarbą. Bet jie labai padeda taisyti kompiuterius patyrusiems taisytojams. Nes kiekviename komponente yra gamintojo nustatymai kuriuos komponentas turi atitikti, kad veiktu. Kai peržengia nustatytas ribas kontrolinis testas savo kodu parašo, kuris komponentas neveikia taip kaip turėtų veikti.

Didžiausią populiarumą turinčių testų galimybių apžvalga:

Ankščiau apžvelgiau PC wizard ir PerformanceTest, ir dabar norėčiau sulyginti šias programas. Esminis šių programų skirtumas yra tas kad PC wizard yra nemokama, todėl jos duomenų bazėje yra daugiau kompiuteriu su kuriais gali lyginti savo kompiuteri, tačiau PerformanceTest yra išsamesne ir aprašo išsamiau kompiuterio komponentus ir ja galima naudoti 1menesi nemokamai. Ir Pc wizard ir PerformaceTest lengva įrašyti į savo kompiuteri, susirasti iš kur atsisiusti šias abi programas taip pat nėra sunku. Šiomis abejomis programomis lengva naudotis, bet mano nuomone patogesne programa yra PerformaceTest, nes tik atsidarius programa matome kompiuterio pagrinde plokšte ir joje išdėstytus komponentus, į kurios nuvedus pele ir paspaudus kairėji mygtuką matome to komponento informacija, o PC wizard programoje atidarius ja matome kairėje pasirinkimus kuriuos suprasti iš kart gan sunku, bet jos perprasti užtrunka labai mažai laiko todėl tai nesukelia labai dideliu problemų. Taigi mano vertinimu, jei norite išsamesnes lyginamosios informacijos patarčiau rinktis PerformanceTest, o jei norite bet kada pasižiūrėti savo kompiuterio galutini įvertimą, bet kada patarčiau rinktis PC wizard.

NovaBench testavimo programa lyginant su PerformaceTest ir Pcwizard yra labai paprasta, skirtumas taip jų yra tas, kad NovaBench testo rezultatus norint paligint reikia registracijos ir tik tada leidžia palyginti kompiuterio rezultatą su kitais kompiuteriais. Ši programa palyginti su prieš tai lygintomis programomis yra tikrai naujokam, patyrusiam testuotojui ji nieko ypatingo neparodo.

Toliau norėčiau palyginti Everest ultimane edition ir FresDiagnose. Abi programos pateikia daug informacijos apie kompiuteri, tiek apie programine įdiegta įranka tiek apie prietaisus prijungtus ir esančius kompiuterius. Abejomis programomis yra nesudėtinga naudotis, paprastas išdėstymas programos lange leidžia rasti ieškomos informacijos. Abi šios programos turi lyginamąją kompiuteriu testo programa, tik įrašius kompiuteri everestas turi savo duomenų baze kurioje yra rezultatai kompiuteriu su kuriais galima lyginti savo kompiuteri, o FreshDiagnose reikalinga registracija kad tai galėtu atlikti, registracija yra gan painoka, bet ji yra nemokama. Dar vienas šių programų skirtumas tas kad Everesto registracija yra mokama, o FreshDiagnose nemokama, bet Everestu galima naudotis su nemokama 30 dienų licencija.

Didžiausią populiarumą turinčių testų taikymo ypatumai

Tai apžvelgsiu populiariausių testų taikymo ypatumus. Iš pradžių pradėsiu nuo bendrų ypatumų, taigi pirmas ypatumas tas, kad reikia visas šias programas įdiegti į savo kompiuteri. Šiomis programomis nėra sunku naudotis, viskas yra labai aišku todėl jos tinka tiek naujokui kiek ir patyrusiam kompiuterių testų srityje. Visos šios programos veikia ant visu Windows versijų, ir visos palaiko linux sistema. Visas šias programas nesunku atsisiųsti iš interneto.

NovaBench, Pcwizar ir FresDiagnose yra nemokamos tai yra didelis pliusas paprastam vartotojui kuris, nori ilgiau be jokių problemų įvertinti savo kompiuteri neskaičiuojant laiko kiek įrašyta programa.

Everest ultimate edition ir FresDiagnose išsiskiria iš kitu išvardintu programų, nes jose galima rasti detalia informacija apie kompiuteri, kaip dažniausiai tokio tipo programos tokios funkcijos neturi ir vertina pagal savo kriterijus kompiuteri ir pateikia galutini įvertimą.

Iš esmės visos lyginimo programos paremtos to pačiu principu įvertinti visas kompiuterio dalys ir pateikti galutini įvertinimą skaičių. Dažniausiai vertina pagal procesoriaus, darbinės atminties, ir kietojo disko, vaizdo plokštės greiti. Dar prie vertinimo prisideda kietojo disko talpa, darbines atminties kiekis, procesoriaus dydi Ghz, ir vaizdo plokštės dydi megabaitais.

 Kompiuterių testavimo rodiklių apžvalga

Kompiuterio testai parodo daug parametrų. Vienį galvoja, kad svarbesni, kiti galvoja kitaip, bet iš tikrųjų kiekvienas parametras yra svarbus. Taigi pamėginsiu išvardinti svarbiausius testu rodomus parametrus ir paaiškinti ko jie yra svarbus.

Taigi pradėsiu nuo darbines atminties. Vienas iš svarbiu parametru yra talpa .Paprastam vartotojui užtek 6gb darbinės atminties tam, šį talpą svarbi to kad kiekvieną atidaryta programa užima dalį talpos, todėl jei jos per mažai kompiuteris pradeda strikti. Kitas svarbus parametras yra greitis. Ramu greitis matuojamas hercais. Ko daugiau hercu to greičiau įvykdo jūsų reikiama komanda.

Toliau aptarsiu pagrindinius kietojo disko parametrus. Pirmas parametras yra talpa. Nuo šio parametro priklauso kiek domenu galėsi laikyti jame. Sekantis parametras prieš atmintinė. Šis parametras parodo kiek informacijos gali sukaupti diskai prieš tai kai jį įkeliama į kietojo disko atminti. Sekantis   parametras yra kietojo disko sukimosi greitis, ko greičiau sukasi kietasis diskas to greičiau jis randa reikiamus failus, toliau seka nuskaitymo ir įrašymo greičiai. Kuo didesnis nuskaitymo greitis to jis greičiau randa failus kietajame diske, greičiau atidaro visus aplankus, įrašymo greitis svarbus tada, kai įrašinėjame programas ar keliame failus į kietąjį diską. Toliau dar yra svarbus parametras kaip siuntimo sparta, nuo šios spartos priklauso siuntimas iš operacines sistemos į sąsaja. Sekantis parametras tai reakcijos laikas arba prieigos laikas, jis atsakingas už laika kai kietasis diskas gali perkelti duomenis į sąsaja. Ir paskutinis parametras tai blogu sektorių skaičius kuri nustato gamintojas. Jis nustato riba iki kada galima naudotis kietuoju disku ir kada reikia išsikelti savo duomenis iš jo kad jų neprarastume.

Sekanti kompiuterio dalys kurios parametrus norėčiau aptarti tai yra procesorius. Pirmas svarbus dalykas procesoriuje yra taktinis dažnis. Jis parodo kokio galingumo yra procesorius Ghz. Sekantis parametras yra prieš atmintinė į kurią sudedama informacija prieš įkeliant į procesorių. Dar vienas parametras svarbus yra iš kiek branduolių sudarytas procesorius. Ko daugiau branduolių to daugiau vykdo procesų vienų matu. Ir perkant procesorių reikia žiūrėti kokios technologijos yra tame procesoriuje.

Ir paskutine kompiuterio dalys vaizdo plokštė. Pirmas svarbus parametras yra vaizdo plokštės dydis megabaitais. Sekantis parametras yra realus dažnis tai dažnis kurio veikia vaizdo plokštė. Dar vienas parametras tai gamybos technologija. Ko tas skaičius didesnis to geriau, nes vaizdo plokštė greičiau apdoros vaizdą. Ir pats svarbiausias parametras yra pralaidumas. Ko didesnis pralaidumas to geriau,jis matuojamas bitais.

Taigi, išvardinome, mūsų manymu, svarbiausius parametrus, pagal kurios reiktu tikrint kompiuterio dalys ir reiktu vertinti.

 

 Išvados ir siūlymai vartotojui

 

Taigi šiame punkte pasistengsiu padėti išsirinkti reikiama kompiuterio testą vartotojui. Dažniausiai kompiuterių testus bandome naudoti, kai kompiuteris pradeda gesti, arba kai sugenda. Bet ne visada galime tai padaryti sugedus kompiuteriui, nes sugedus pvz vaizdo plokštei ar darbiniai atminčiai kompiuteris jau ne beįsijungia. Tokiais atvejais prieš detalių sugedimą mes gauname sistemos įspėjimus, šie įspėjimai pasireiškia pasirodančių mielinų langu ekrane ir kompiuterio persikrovimu. Tame mieliname lange yra kodas pagal kurį galima nustatyti kurį kompiuterio dalis atsakinga už ši atsitikimą. Pagal tai galime nustatyti kokį kompiuterio testą reikia taikyti. Bet dažniausiai tokiais atvejais reikia keisti kompiuterio dali, arba perrašyti tvarkyklės programine įranga.

Tai vienas iš būdu, kai galime žinoti kokį kompiuterio testą kokiai daliai reikia taikyti. Toliau padėsiu išsirinkti tikslu kompiuterio testą kuris padės jums surasti problema įrenginyje. Jei problema yra su standžiųjų diskų patariu taikyti HDDScan programa. Šioje programoje be vargo patikrinsite smart testo duomenis. Smart teste sužinome blogu sektorių skaičių kuri dažniausiai ir būna trikdžių pranešimo kaltininkas. Jei skaičius yra peržengtas patariu nedelsiant išsikelti reikalingus duomenis iš kietojo disko ir pirkti nauja.

Sekantis komponentas yra vaizdo plokštė. Dažniausiai trikties pranešimus gauname dėl netinkamu tvarkyklės įrangos. Todėl gavus toki pranešima patariu apsilankyti oficialiame puslapyje ir atsisiųsti naujausius tvarkyklės programine įranga. Iš esmes testai tik parodo jūsų vaizdo plokštės galimybes, jei norite jas sužinoti patariu naudoti GPU-Z.Ji pateikia visus svarbiausius duomenis apie vaizdo plokšte. O jei naudojate Nvidia vaizdo plokšte naudokite GPU Caps viewer.

Jei gaunate pranešima dėl darbinės atminties naudokite Memtes86. Ji pateikia išsamesne informacija apie darbine atminti parodo visus registrus ir leidžia nustatyti kurie veikia blogai. Bet iškilus darbines atminties problemom reikia mėginti perdedi darbinės atminties plokšte į kitą vietą jei tai nepadeda reikia keisti ja.

Dėl procesoriaus negauname jokių įspėjimų. Jis dažniausiai sugenda nuo senatvės. Ir iš esmes negalime žinoti kiek jis tarnaus. Tokio testo, kaip ir nėra kuris leistu mums tai sužinoti, leidžia tik išsiaiškinti procesoriau galimybės. Koki testą naudoti priklauso nuo gamintojo. Jei naudojat Intel procesorių naudokite Intel procesor diagnostic tool, o jei amd firmos naudokite Amd Ovedrive. Šios programos parodys jūsų procesoriaus parametrus ir galimybes.

Dar viena priežastis dėl ko testoja kompiuterį – tai noras jį palyginti su kitų kompiuteriais. Tokių atvejų patariu naudoti PerformanceTest.

Išvados:kokį testą reikia naudoti nustatome pagal savo norus ir aplinkybes. Yra labai daug įvairių testų , ir jų visų tikrai neverta tikrinti, reikia remtis ekspertu aprašymais pagal kurios reiktu rinktis testus.